Przemysłowe sprawy

Ludwisarnia – a więc, w jakim meisjcu wewnatrz XXI wieku odnaleźć istnieje możliwość ludwisarza na terenie Polski

Kim dokładnie jest ludwisarz, oraz jaką rzeczą się w rzeczywistości opiekuje? Czy owi ludzie żyją jeszcze w obecnym XXI wieku? Wewnątrz jakich miasteczkach na obszarze Polski oni między innymi prosperują? W jaki inny sposób istnieje możliwość przezwać ludwisarza? W jakiego typu lokalizacji on działa – jak takiego typu miejsce się przezywa? W jakim czasie tak dokładnie ludwisarstwo powstało? To wszystko i jeszcze więcej bez żadnego problemu znajdziesz wewnątrz naszego nowego – świeżo napisanego – felietoniku!

kowalstwo artystyczne

Autor: Harvey Barrison
Źródło: http://www.flickr.com
ludwisarnia
Nasz pisany dzisiaj temat zostanie skoncentrowany na pytaniach zawartych we wstępie.

Jeżeli zainteresowała Cię prezentowana problematyka, bez wahania wejdź na ten link – to omówienie (http://www.lrg-lodz.pl/) zapewne również okaże się warte Twojego zainteresowania.

Na pytanie: „Kim dokładnie jest ludwisarz, oraz czym się w rzeczywistości opiekuje”? – odpowiedź jest łatwiutka, chociaż nie każdy ją zna. Przede wszystkim Ludwisarz to inaczej przezywany „Brązownik”, a więc typ rzemieślnika, który to zajmuje się odlewaniem z brązu, miedzi, mosiądzu albo spiżu, takiego rodzaju rzeczy jak choćby: dzwony, dawniej lufy przeznaczone do dział, posągi, świeczniki a także przedmioty codziennego użytku.

Skoro rzuciłeś okiem na opublikowane w tym serwisie teksty, to dodatkowo zerknij na opracowanie, które również najprawdopodobniej przypadnie Ci do gustu.

Wewnątrz obecnym okresie czasu na terenie Polski istnieje tylko kilku ludwisarzy, którzy działają wewnątrz tak zwanych ludwisarniach, a które to tak naprawdę powstały już w trzynastym wieku. Wewnątrz danej chwili działająca ludwisarnia istnieje w Taciszowie, gdzie działa nieprzerwanie od 1808 roku, jednak oczywiście jest ich więcej, dla przykładu w Krakowie.

Od 2015 roczku ludwisarstwo zostało wpisane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na naszą krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, albowiem bywa uważany za zanikające już rzemiosło typu artystycznego.