Przemysłowe sprawy

Mosiądz w odlewnictwie – jakie posiada właściwości oraz do produkcji jakich wyrobów możemy go zastosować

Mosiądz jest jednym z materiałów używanych w odlewnictwie. Jest stopem miedzy i cynku, lecz ich proporcje nie są takie same. Cynku jest mniej, a dokładnie około 40 procent. W stopie mogą zawierać się także domieszki innych metali, w tym ołowiu lub aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to tysiąc st. Celsjusza. Jakie ma przymioty i do wytwarzania jakich wyrobów można go wykorzystać?

Odlewnictwo
Nade wszystko armaturę, okucia budowlane i elementy machin, np. wykorzystywanych w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Mosiądz jest odporny na wodę morską, toteż można z niego produkować śruby okrętowe, nie martwiąc się, że ulegną korozji. To nad wyraz ważne w przemyśle okrętowym, aby zastosować najlepszej jakości wyroby – więcej tutaj.

Odlewy z mosiądzu (polecamy firme Alwro) są odporniejsze od innych odlewów, w tym np. od odlewów z brązu.

Taki materiał opisuje niezwykle atrakcyjne sprawy, więc jeżeli chcesz zgłębić omawiany temat bardziej, przeczytaj także to optymalne źródło (https://artogrodowe.pl/).

Lepszą twardość zapewnia im wchodzący w skład stopu cynk. Mosiądz można również poddawać obrabianiu plastycznemu na zimno, co jest nadzwyczaj duże znaczenie w trakcie produkowania amunicji. Warto też dodać, iż mosiądz może być stosowany do robienia elementów ozdobnych, na przykład klamek do drzwi, świeczników czy pucharów i innych produktów, m.in. okuć obrazów, ponieważ w łatwy sposób można go uformować. Jakie jeszcze zalety odznaczają charakteryzowane tworzywo? Może być poddawane nawet większym obciążeniom, niepotrzebne są skomplikowane zabiegi konserwacyjne, albowiem mosiądz nie sprawia trudności w otrzymaniu, a także nadaje się do recyklingu.

Mosiądz przekazywany jest do zakładów w postaci prętów czy drutów, które potem poddaje się procesowi odlewania, najpierw jednak przygotowując właściwą formę odlewniczą. Na koniec trzeba zaznaczyć, że wyróżnia się wiele rodzajów mosiądzu, w zależności od danego składu stopu. Mogą być na przykład stopy dwuskładnikowe, z dodatkiem ołowiu lub specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak wspomniano na wstępie – aluminium.

Jeżeli ciekawi cię zagadnienie, którym jest odlewnictwo, musisz również zapoznać się z innymi materiałami, jakie można stosować do wykonywania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi właściwościami, zatem warto jest zebrać szczegóły o każdym z nich, aby dobierać odpowiednie tworzywo do celu, na jaki mamy zamiar go przeznaczyć.