Przemysłowe sprawy

Wyżarzanie jest to proces rozgrzewania stali do określonej temperatury, potem wygrzanie w tej temperaturze i studzenie

Wyżarzanie jest to proces nagrzewania stali do konkretnej temperatury, potem wygrzanie w tej temperaturze i studzenie, by osiągnąć strukturę analogiczną do stanu równowagi. Prędkość chłodzenia nie powinna być za duża, gdyż takie działanie powstrzymuje uzyskanie stanu równowagi stopu. Co poza tym trzeba wiedzieć na temat wyżarzania?

przemysłowo

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieje wiele rodzajów wyżarzania.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Zajrzyj więc do kolejnego zagadnienia i czytaj dużo o interesujących Cię kwestiach.

Pierwszy z nich to wyżarzanie ujednorodniające, jakiego celem jest zmniejszenie niejednorodności w składzie chemicznym. Wyżarzanie odprężające polega na usuwaniu różnorodnych naprężeń, m.in. naprężeń odlewniczych oraz spawalniczych.

Zainspirował Cię ten wpis? Masz chęć napisać jakieś komentarze na nasz temat (http://www.poltrading.com.pl/)? Będzie to dla nas bardzo przyjemne przeżycie.

Kolejny rodzaj to wyżarzanie normalizujące, by doskonalić własności mechaniczne stali, a także zupełne oraz izotermiczne, przeznaczone dla stali, która ze względu wyżarzania zupełnego stała się zbyt twarda. Trzeba pamiętać też o wyżarzaniu zmiękczającym, podwyższając sposobność obrabialności stopu, a także wyżarzaniu rekrystalizującym zorientowanym na eliminowanie niekorzystnego wpływu zgniotu, jak również wyżarzaniu grafityzującym w celach pozyskania żeliwa ciągliwego.

O wyborze określonego wyżarzania decyduje w pierwszym rzędzie rodzaj stali i cel, który ma zostać osiągnięty. Poszczególne rodzaje różnią się wysokością temperatury nagrzania oraz studzenia. Nie można stosować ani zbyt wysokiej temperatury do wyżarzania, ani za długo przeprowadzać tego procesu, albowiem w jego wyniku stal może stać się gruboziarnista. Jednym słowem straci swoje atrybuty ciągliwości i wytrzymałości. Do tego będzie mniej odporna na uderzenia, a takiej stali żaden klient nie będzie chciał (zobacz przykłady).

Nie można też zapominać, że szukając firmy, która jest specjalistą w wyżarzaniu, trzeba postawić na specjalistów. Tylko tacy pracownicy świetnie wykonają każde zlecenie i będą w stanie dobrać właściwy rodzaj wyżarzania do konkretnego typu stali. Dobrze, jeżeli dana firma działa terminowo i daje gwarancję na jakość świadczonych usług. Nie bez znaczenia jest kompleksowa obsługa i możliwość transportu stali do miejsca wyznaczonego przez klienta. Takie czynniki są niezrównanie ważne, zatem nie zapominajmy o tym poszukując stosownej firmy.

Rozeznając się w rodzajach wyżarzania oraz podstawowych wiadomościach odnośnie tego procesu lepiej będziemy znać się na prezentowanym temacie.