Przemysłowe sprawy

Wykorzystanie stali w nowoczesnym przemyśle budowlanym, zalety i wady obiektów zrobionych z tego materiału.

konstrukcje stalowe
Stal jest jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych, w zasadzie można powiedzieć, że bez niej nie istniałoby nowoczesne budownictwo, w tym również najwyższe na świecie wieżowce. Stalowe elementy używa się bardzo szeroko łącznie z betonem, przez to tak powstała konstrukcja będzie wytrzymała ale równocześnie elastyczna i trwała.

konstrukjce stalowe
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz częściej stal stosowana bywa jako podstawowy materiał, z jakiego zbudowany jest obiekt, szczególnie chętnie jest używana tam, gdzie tradycyjne drewno czy beton nie dałyby sobie rady. Bardzo przyczynił się do takiego stanu rzeczy rozwój technologiczny, w tym możliwości wykonywania bardziej skomplikowanych elementów stalowych. Dużą rolę odgrywa też zaawansowane oprogramowanie, za jego pomocą można dzisiaj wykonywać naprawdę bezpieczne, a równocześnie funkcjonalne obiekty. Budynki całkowicie wykonane ze stali można spotkać w różnych branżach, często sięga po nie rolnictwo, przemysł, a od pewnego czasu spotkać również można domy jednorodzinne, w jakich szkielet jest wykonany z tego właśnie materiału – http://www.promus.katowice.pl/Realizacje/Systemy-transportowe.

Stal jako element konstrukcyjny posiada sporo zalet, lecz także pewne wady. Pierwszą z nich jest cena, stal to dość drogi materiał i całość inwestycji może więcej kosztować, niż w przypadku użycia innych materiałów budowlanych. Dużym problemem konstrukcji stalowych jest także rdza, a także ogień, co niejednej osobie może się wydać bardzo dziwne ponieważ stal nie należy do materiałów palących się. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania technologiczne można doskonale zabezpieczyć się przed jednym i drugim, i jeśli wykona się to należycie, to obiekt wybudowany w taki sposób bez najmniejszego problemu będzie funkcjonował kilkadziesiąt lat .

konstrukcje stalowe
Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo istotne dla wytrzymałości budynku jest jego właściwy projekt, tu bardzo przydaje się nowoczesne oprogramowanie wykonujące wszystkie obliczenia. Jeżeli producent konstrukcji stalowych (sprawdź producenci konstrukcji stalowych ze śląska), wykonujący całe zlecenie zajmie się wszystkim tak jak należy, to zrealizowana przez niego hala posłuży naprawdę wiele długich lat.