Przemysłowe sprawy

Wózek widłowy jako maszyna do przewozu w magazynie

Wózek widłowy to sprzęt do przewozu wewnętrznego o zasięgu ograniczonym i ruchu przerywanym służący do transportu ładunków. Spora różnorodność wózków transportowych powoduje, że są one usystematyzowane według rozmaitych kryteriów wynikających z ich cech konstrukcyjnych, czy też użytkowych. Wózki widłowe są chętnie użytkowanymi sprzętami służącym do transportu wielorakich elementów.

wózek widłowy

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie wózki widłowe użytkowane są prawie wszędzie, zarówno w zakładach produkcyjnych jak i sklepach, hurtowniach, czy marketach. Bez ich użytkowania przeładunki, lub przewóz materiałów trwałby o wiele dłużej. Wyręcza on trudną pracę wielu osób. Dlatego też jest w Polsce nadzwyczaj duży popyt na wózki widłowe, a też na części do wózków widłowych. Wózki widłowe są pojazdami, które jak każde inne pojazdy nastręczają remontów i pielęgnacji. Jest sporo serwisów, jakie proponują części do nich. Proponują oni części do przeróżnych marek i wersji wózków. Najczęściej spotykane wózki widłowe mogą unieść nawet parę ton. Udźwig wózka widłowego jest uzależniony od konstrukcji, (Serwis wózków widłowych) oraz parametrów wózka. Operowanie samym ciężarem może posiadać przeróżną postać. Standardem jest transportowanie go pionowo, aczkolwiek dostępne są modele gwarantujące przechylanie masztu w przód, lub w tył. Typów i modeli jest tak wiele ile przeznaczeń. Każdy odnajdzie stosowny wózek widłowy – (jungheinrich) – (heden) do własnych potrzeb i zastosowań. Stosowany jest przede wszystkim do prac rozładunkowych w magazynach, przystaniach, lub fabrykach.

w magazynie

Do transportu przy pomocy wózka widłowego materiał przeznaczony do przestawienia zazwyczaj umieszcza się na drewnianych paletach. Standardowe wózki widłowe Poznań składają się ze stalowej konstrukcji wózka, podwozia z trzema, albo czterema kołami, niskoprężnego, czy też wysokoprężnego napędu, przeciwwagi z tyłu wehikułu. Z frontu odnajduje się maszt z widłami w układzie symbolu L. W poniektórych gatunkach widły jest możliwość wymienić chwytnikami do przemieszczania beczek, pudeł kartonowych, bądź pługów do odśnieżania. Operator jest chroniony w trakcie przeprowadzania swojej profesji poprzez kratę z metalowych płaskowników.