Przemysłowe sprawy

Popularność stali nierdzewnych

Trudno nie zauważyć, iż stale nierdzewne posiadają już od pewnego okresu główną pozycję, jako tworzywo do wytwarzania urządzeń w przemyśle dekoracyjnym a także spożywczym. Surowiec ów, choć drogi w zestawieniu ze stalą konstrukcyjną przeważa, a to na skutek wytrzymałości na korozję. Stale te przez cały czas zachowują satynową bądź wypolerowaną powierzchnię niezależnie od warunków pogodowych, kontaktu z wysoce żrącymi produktami spożywczymi.

śruby

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Design nie jest rzecz jasna pojedynczą zaletą, najistotniejsza to brak zanieczyszczeń, które mogłyby przedostać się do przetwarzanego pożywienia, zanieczyścić go lub odmienić jego cechy, smak albo kolor. Wytwórcy win wiedzą, iż moszcz nie powinien mieć kontaktu ze stalą, bo żelazo przejdzie do soku a w późniejszym czasie może przyczynić się do jego zepsucia. Nie inaczej dzieje się z pozostałymi wyrobami spożywczymi, kapusta zakwaszana, soki, mięsa, pulpy warzywne oraz przetwory mleczne, dlatego w dobrych maszynach muszą być stosowane tylko śruby nierdzewne – . Przymioty antykorozyjne są w tychże stalach stałe wziąwszy pod uwagę obróbkę termiczną, to znaczy smażenie, gotowanie lub zamrażanie. W związku z tym nie wymagają już warstw ochronnych. Również są na dłuższą metę tańsze w eksploatacji.

śruby

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dzieje się tak, gdyż chrom mieszczący się w stali tworzy powłokę ochronną tlenku na powierzchni. Tlenki tworzą się, jeżeli tylko jest dojście do tlenu. Najciekawsze jest to, że jeżeli zlikwidujemy warstwę tlenku na przykład w czasie mycia czy polerowania to taka powłoką mając kontakt z wszędobylskim tlenem zaraz się odbuduje. Innymi słowy można powiedzieć, że sama się odnawia.

Czy zainteresował Cię nasz artykuł? Jeśli tak, to idź dalej i przejrzyj tam kolejne frapujące posty. Nie zwlekaj!

Gorzej jest podczas obróbki ściernej albo krojenia. Zachodzi wówczas niebezpieczeństwo przedostania się na przykład siarki z półproduktów ściernych na nawierzchnię stali a to może powodować korozję.

Zaciekawił Ci się taki artykuł? Jeżeli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu – ta witryna (http://www.interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/do-hal-sportowych-i-sal-gimnastycznych) również z pewnością wpadnie Ci w oko!

Istotne jest zatem używanie wyłącznie narzędzi ściernych bądź spawalniczych dostosowanych do odróbki stali INOX.

Stale nierdzewne są trochę trudniejsze w obróbce niż stale konstrukcyjne. W większości wypadków wiercenie, krajanie oraz obróbka nawierzchni przysparza więcej kłopotów, jednakże o tym napiszę innym razem.