Przemysłowe sprawy

Jakim sposobem przemysłowo otrzymać azot

Azot to niezwykle znaczący chemiczny związek, jest niezwykle ważny z biologicznego punktu widzenia (na przykład jest on ważnym składnikiem białek i innych związków które naturalnie występują w żywych organizmach.

Fabryka

Autor: jose a. del moral
Źródło: http://www.flickr.com
Deficyty azotu mogą wpłynąć niekorzystnie na wzrost roślin, a tym samym na wysokość pokłosi co w istotny sposób oddziałuje na opłacalność wytwórczości rolnej. Azot jest także niezbędny jako gaz zabezpieczający przy wielu procesach technologicznych, przykładowo w procesie spawania a także wykorzystują go niektóre instalacje pneumatyczne. Możemy zatem zadać pytanie skąd brać na skalę przemysłową tak potrzebny gaz? Na szczęście azotu w powietrzu jest całkiem sporo. Jednym ze sposobów jego uzyskiwania są generatory azotu , aparaty te ze sprężonego powietrza pozyskują ów gaz.

Wszystkie prezentowane tu dane pod tym odnośnikiem (http://www.linde-mh.pl/pl/Produkty/Wozek-widlowy/) są bardzo ciekawe, więc nie wahaj się dłużej, tylko odszukaj większą ilość wiadomości, które Cię fascynują.

Generatory azotu możemy podzielić na 3 podgrupy podług metody w który wytwarzają one gaz; technika zmienno-ciśnieniowa – w której powietrze rozdzielane zostaje na poszczególne składniki. Na węglowym sicie osadzają się takie elementy jak tlen. Azot przepływa do wylotu przyrządu, w którym przez dalsze narzędzia może być poddany dalszej obróbce.

Czy czujesz chęć na następne tak samo interesujące artykuły? Jeśli tak, to chcemy Cię poinstruować – kliknij, aby przeczytać (https://www.arapneumatik.pl/k-132-przewody-pneumatyczne) tutaj o wiele więcej.

Osiąga się w ów sposób azot o czystości do 99,99 proc.! Generatory azotu mogą zostać wyposażone w pneumatyczne instalacje transportujące wygenerowany gaz do innych części linii produkcyjnej.

zbiornik na gaz

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Kolejnym typem tego narzędzia może być generator azotu w technice membranowej w którym azot jest uzyskiwany poprzez dokładne przefiltrowanie powietrza oraz separację innych gazów (tlenu, dwutlenku węgla, minimalnych ilości szlachetnych gazów). Ta metoda pozwala na uzyskanie azotu o poziomie czystości od 90 do 98 %. Najczystszy azot otrzymuje się w urządzeniach stosujących metodę kriogeniczną. Wykorzystują one zmienne właściwości gazu w wypadku zmiany temperatury, dokładniej – wykorzystuje się rozmaite temperatury wrzenia gazów tworzących powietrze. W wyniku zawiłych procesów fizycznych zdobywamy azot w jakim wielkość zanieczyszczeń to milionowe części procenta. W procesie produkcji azotu ważne jest by powietrze było właściwie sprężone albo rozprężone (w zależności od potrzeb). Żeby to osiągnąć można zastosować tak zwane tłokowe sprężarki.