Przemysłowe sprawy

Jakiego typu są etapy budowy domu? O jakich kwestiach musimy koniecznie pamiętać?

stolarz w pracy
Budowa domu jest procesem wieloetapowym, jaki wymaga akuratnego planowania każdego z kroków po kolei. Jeżeli nie będziemy poświęcać odpowiedniej ilości czasu oraz uwagi na przygotowanie oraz planowanie, to tak naprawdę może być bardzo duży wzrost kosztów budowy, a również zaniżanie jakości postawienia budynku. Najlepiej więc poznać różne etapy budowy.

Pierwszym z etapów jest uzyskanie pozwolenia na budowę, bez tego bowiem, w zgodzie z prawem nie będzie w ogóle funkcjonować budowa domów.

Jeżeli czytany tekst całkowicie Cię pochłonął, to zobacz odmienny pełny wpis, który też posiada pokrewne dane na omawiany temat.

Czeka nas wiele papierkowej roboty i biegania po urzędach z różnego typu dokumentacją. Każdy, kto chociaż trochę był zmuszony załatwiać sprawy w polskich urzędach, wie z pewnością, że nie jest to taka prosta sprawa. Zanim jednak zaczniemy składać dokumentację trzeba zadecydować o jednej z najbardziej ważnych kwestii, czyli o projekcie naszego domu.

praca stolarza
Źródło: pixabay.com

Niezależnie czy planujemy zamówić projekt od początku czy adaptować gotowe rozwiązania trzeba tego rodzaju kwestię jak najlepiej zaplanować. Później powinniśmy uzyskać warunki przyłączenia mediów a także zrobić przyłącza pod nasz dom, co oznacza prąd, woda czy gaz.

budowa domu

Po tego typu czynnościach powinniśmy zebrać różne dokumenty i wybrać się z nimi do urzędu, ażeby postarać się o zdobycie pozwolenia na budowę.

Taka decyzja uprawomocnia się po czternastu dniach, jest ważna dwa lata. Zanim rozpoczniemy prace budowlane trzeba jeszcze nabyć dziennik budowy, ostemplować go i zatrudnić wykonawców, a jednocześnie nadzór budowlany, w tym oczywiście kierownika budowy. Po załatwieniu wszystkich spraw urzędowych i zatrudnieniu specjalistów jesteśmy w stanie zacząć w końcu budować dom, sprawdź również domy (zobacz obciążalność długotrwała przewodów) w systemie murowanym. Jedną z najważniejszych spraw, którą należy wykonać jest odpowiednie przygotowanie placu budowy, także ogrodzenia i zabezpieczenia stref niebezpiecznych. Po takich pracach geodeta musi, na podstawie zaleceń kierownika budowy, umiejscowić budynek w terenie w zgodzie z planem zagospodarowania działki.

W kolejnych etapach, już po wykonaniu fundamentów oraz rozprowadzeniu kanalizacji nadchodzi czas na pierwsze mury naszego domostwa. Wmurowanie komina oraz ścian, a również wykonanie stropów oraz schodów żelbetowych to jeden z najbardziej istotnych etapów budowy, ma to wpływ na całą konstrukcję domu. Tak samo niezbędne są usługi stolarskie, jakie trzeba wykonać jak najlepiej.