Przemysłowe sprawy

Jakie są surowce mineralne w naszym kraju i w czym są zastosowane?

Jaki jest przemysł surowców mineralnych w Polsce? Co najczęściej się wydobywa i jakie są rodzaje wykorzystania minerałów? Dowiedz się więcej o surowcach mineralnych i ich wykorzystaniu.
Przemysł surowców w Polsce obejmuje wydobywanie surowców mineralnych oraz przetwarzanie ich z użyciem specjalnych maszyn na produkty codziennego wykorzystania. Tak się składa, że Polska jest krajem wyposażonym w surowce mineralne. Te, które wydobywa się z ziemi, zwą się kopalinami.

Wydobycie surowców energetycznych w naszym kraju ma miejsce przykładowo w miejscowościach: Konin, Turek oraz Zagłębie Górnośląskie (karbon). Zastosowanie surowców energetycznych służy do produkcji energii. Oprócz wspomnianych ma miejsce także wydobycie pozostałych surowców mineralnych takich jak: Cynk, ołów (Olkusz), miedź, Sól kamienna (Kłodawa).
Surowce mineralne dzielą się przykładowo na energetyczne, metaliczne i chemiczne. W ramach przemysłu energetyka obejmuje produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Węgiel kamienny stanowi główne paliwo wykorzystywane w polskich elektrowniach, ponieważ mamy największe krajowe zasoby tego surowca. Istotnymi dziedzinami przemysłu przetwórczego są: przemysł hutniczy, elektromaszynowy i chemiczny. Niezmiernie istotną częścią każdego przemysłu jest dostarczanie energii oraz wody. Strona producenta surowców mineralnych
W kwestii jaką są surowce mineralne, jeśli wydobycie surowca odbywa się na powierzchni, mówimy o kopalni odkrywkowej.

Dodatkowe treści na podany w naszym wpisie są Ci niezbędne? Bez nerwów. Kliknij w ten link i wszystkie inne wątki tu (https://convi.pl/) wyszukasz. Zachęcamy!

Wydobywanie surowców pod ziemią ma miejsce w kopalni głębinowej. Polskie zapasy ropy naftowej a także gazu ziemnego są zbyt niskie na wymagania kraju, dlatego to konieczne jest doprowadzanie tych surowców (przede wszystkim z Rosji). Natomiast surowce mineralne skalne występują w całej Polsce i są z powodzeniem wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie.

wapień

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

Ważnym surowcem mineralnym jest np. wapień. Jest on wykorzystywany w budownictwie, przemyśle wapienniczym, cementowym, chemicznym oraz cukrowniczym i hutniczym. Wapień jest do tego stosowany w rolnictwie jako nawóz a także w energetyce jako sorbent do procesu odsiarczania spalin. Dowiedz się więcej

Stosowanie surowca mineralnego jakim jest wapień w budownictwie przejawia się na różnorakie rodzaje. M. in. jako materiał budulcowy, np. jako materiał izolacyjny lub spoiwo budowlane.
Ostatnie lata dowiodły, że oprócz tych standardowych surowców, takich jak np. węgiel kamienny, nasze państwo może posiadać jeszcze więcej surowcowych korzyści takich jak np. ropa i gaz z łupków czy złoża typu tight. Polska jest niezwykle zasobny w surowce mineralne. Znajdujemy się w czołówce państw o wysokich zasobach węgla kamiennego i brunatnego oraz rudy miedzi, cynku i ołowiu, a także siarki lub soli kamiennej. Co więcej, w w dawnych latach słynęliśmy z wydobycia drogocennego bursztynu. W Polsce występują także zasoby ropy naftowej, głównie w Karpatach i na Niżu Polskim. Mamy także spore zasoby siarki, które to znajdują się w północnej części zapadliska przedkarpackiego.