Przemysłowe sprawy

Czemu jakość jest tak istotna? Jakie istnieją przykłady stosowania dobrych praktyk?

Nie bez przyczyny mówi się, że ważniejsza jest jakość niż ilość. Gdyby nawet jakiś sprzedawca zaoferował całą masę produktów, które nie do końca nam odpowiadają, to my ostatecznie zdecydujemy się na jeden, sprawdzony, jakościowy artykuł. Tak to najczęściej działa.

Wiadomo czego oczekiwać po takim produkcie, dlatego często do niego wracamy, kupujemy go, korzystając z niego za każdym razem. Przez to też zyskują klienci, są świadomi z czym maja do czynienia, jak i producenci, ponieważ ich produkty są kupowane przez klientów. Istnieje tak właściwie bardzo dużo certyfikatów, dzięki którym wiemy, iż konkretny artykuł jest tym, który jest wart zaufania. Jednym z bardziej znanych certyfikatów i znaków jakości jest Iso 50001 (poznaj standard). To dosyć nowa, międzynarodowa norma, jaka odnosi się do systemu zarządzania energią. Jest opracowana na podstawie europejskiego standardu EN 16001. Norma ma zastosowanie dla różnych organizacji i to niezależnie od lokalizacji, jak też wielkości lub branży. Do tego uwzględnia firmy, jakie stosują procesy energochłonne albo wypuszczają duże ilości gazów cieplarnianych. Odpowiedzialne zarządzanie zasobami energetycznymi jest niezwykle ważnym elementem wizerunku firmy. W trakcie ostatnich dziesięciu lat w naszym kraju nastąpiły ogromne postępy w temacie efektywności energetycznej. Wciąż większa ilość organizacji już obecnie pełni ważną rolę w walce z efektem cieplarnianym, przy okazji minimalizując swoje koszty poprzez oszczędność energetyczną. Kolejną ważną normą jest certyfikat > iso ts 16949 Globalgap. To odpowiedź na coraz wzrastające wymagania klientów. Nadrzędnym celem tego typu systemu jest zagwarantowanie bezpieczeństwa produkcji żywności w gospodarstwie. Zadanie tego rodzaju jest wykonywane przez gospodarowanie o charakterze zrównoważonym, w zgodzie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej.

Certyfikat

Autor: Michael Coté
Źródło: http://www.flickr.com

Produkty jakie są nim objęte powinny spełniać określone założenia.

Nawozy muszą być używane w optymalnych dawkach, dobrze by było to w oparciu o badanie próbek gleby oraz zapotrzebowanie roślin na tego typu składniki. Muszą być magazynowane w sposób, jaki gwarantuje uniknięcie zanieczyszczenia wód gruntowych. Jakość produktu zaś gwarantują przykładowo analizy pozostałości środków chemicznych, jakie muszą być wykonane przez kompetentne laboratorium.