Przemysłowe sprawy

Co specjaliści z branży stosują do ciecia materiałów używanych w przemyśle ciężkim?

Mogłoby się wydawać, że rynek stali w Polsce nie pracuje obecnie na wysokich obrotach, z powodzeniem egzystuje ogromna ilość firm z branży przemysłu ciężkiego, wytwórczego i metalurgicznego, które nie mogą narzekać na brak pracy. Przedsiębiorstwa te utrzymały się na rynku gospodarczym, bo za sprawą zaawansowanego technologicznie zaplecza technicznego mają możliwości zrealizować wysokospecjalistyczne zamówienia od najbardziej wymagających klientów z Polski i zagranicy.

Stal

Źródło: sxc.hu

Dokształcanie zespołu oraz świetne rozeznanie w najnowszych technologiach i nurtach zmian z tej branży w połączeniu ze zdającymi egzamin sposobami na pozyskanie poważnych klientów może uplasować firmę na naprawdę wysokiej pozycji. Warto podejmować częste współprace z innymi, ale mimo wszystko pokrewnymi dziedzinami przemysłu, na przykład motoryzacyjną czy architektoniczną, żeby uczynić ze swojej firmy wszechstronny biznes.

Aby firma znalazła się wśród pionierów rynku, zwykle musi inwestować w nabywanie wyspecjalizowanych maszyn, profesjonalnego sprzętu „wagi lekkiej” i oprogramowania do komputerów, pozwalającego wykonywać część prac prawie bezobsługowo. Oczywiście zatrudnianie stale doszkalających się pracowników też jest nie bez znaczenia. Maszyny działające w tym przemyśle wykonują przede wszystkim cięcie stali oraz jej gięcie i spawanie. Cięcia można robić laserem lub za pomocą strumienia wody. Możliwe jest również cięcie (moja strona) plazmowe.

Spawanie

Źródło: sxc.hu

Ogólnie wiadomo, że wiązka laserowa jest niezbędnym w tej branży przyrządem – bardzo dokładnym, sprawdzającym się szczególnie gdy trzeba zadbać o szczegóły, dlatego jest tak powszechnie używana. Ale jeśli chodzi przykładowo o blachy trudnościeralne lub komponenty zrobione ze stali, tytanu lub mosiądzu, dużo lepiej sprawdzi się maszyna ze stołem do cięcia blach wodą. Atutem tej techniki jest to, że woda używana do ciecia jest zimna i nie trzeba obawiać się zniszczenia materiału poprzez zbyt wysoką temperaturę. Wycinany materiał nie nagrzewa się i nie postępują zmiany metalurgiczne.

Po obróbce podstawowej przychodzi wreszcie czas na prace wykończeniowe jak szlifowanie lub obróbkę wibrościerną. Jednakże można trochę czasu i przyciąć nakłady finansowe, bo przy tego typu pracach jak cięcie stali strumieniem wody, technologia pozwala na korzystanie z dodatku ścierniwa. Służy to uzyskaniu jednolitej pozbawionej nierówności linii przecięcia, która nie wymaga już dodatkowego wykańczania.