Przemysłowe sprawy

Modernizacja drogą do bezpieczeństwa – w jaki sposób budować bezpieczne drogi

handel
Ilość wypadków na drogach w naszym kraju maleje od kilku lat. Wpływ na bezpieczeństwo kierujących i pieszych mają również technologie, jakie zastosowano przy budowie dróg, i stosowne ich projekty, sprzyjające np. lepszej widoczności bądź skróceniu czasu hamowania.

W naszej ojczyźnie prężnie przybywa nowoczesnej infrastruktury drogowej. Jak pokazują wyniki badań politechnik w Gdańsku oraz Krakowie, to właśnie nowoczesna sieć dróg daje aż 68% szans na efektywną ochronę życia i zdrowia użytkowników dróg. Nowe technologie to między innymi asfalt wysokomodyfikowany. Renowacje są doskonałą okazją nie wyłącznie do wymiany zużytej powierzchni, ale też do takiej przebudowy dróg, ażeby stały się one bardziej bezpieczne. W owym celu wprowadza się na przykład lewoskręt – pas, na którym skręcając w lewo można się spokojnie zatrzymać oraz poczekać na możność bezpiecznego skrętu.

Aby otrzymać dodatkowe szczegóły o tej tematyce wejdź do następnej witryny. Tam z pewnością zaciekawi Cię najnowsza treść (bioanalytic.com.pl/partnerzy/uwalnianie/).

Także piesi zyskają na bezpieczeństwie dzięki konstrukcji tzw. azylów dla pieszych jak też wysepek, do tego zaopatrywanych w aktywne oznakowanie (http://www.malowanielinii.com/oznakowanie/oznakowanie-fabryk-i-hal-produkcyjnych/) świetlne.

handel
Źródło: pixabay.com
Innowacyjną technologią wykorzystywaną od paru lat w Polsce jest tzw. gumowy asfalt, uzyskiwany w wyniku połączenia tradycyjnego drogowego asfaltu z miałem gumowym, pochodzącym ze zużytych gum. Dzięki swym własnościom, asfalt modyfikowany gumą będzie miał wyższą przyczepność oraz skraca kierowcom czas hamowania. Prócz tego jest od standardowego asfaltu jest on w wyższym stopniu odporny na spękania w ujemnych temperaturach, jest też mniej podatny na tworzenie cichszy i kolein.

Jest także ekologiczny, dlatego że do jego produkcji używa się gumy odzyskanej ze zniszczonych opon samochodów, jakie stanowią duży kłopot w Polsce. Ta technologia pozwala na utylizację zalegających gum samochodów i ponowne ich wykorzystanie.