Przemysłowe sprawy

Jakie wytyczne musi spełnić stomatologiczny sterylizator parowy, by przeszedł kontrolę sanepidu?

Autoklaw stomatologiczny nie jest przedmiotem niezbędnym w gabinecie lekarza stomatologii. Ale faktem jest, że może wiele razy być potrzebny. Mimo tego, że nie jest konieczny, to jednak nie sposób sobie wyobrazić gabinet stomatologa bez tego urządzenia. Autoklaw stomatologiczny jest sterylizatorem parowym.

autoklaw

Autor: Carlos de Paz
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego podlega nadzorowi urzędników, także tych nie związanych bezpośrednio ze stomatologią. Wartość rynkowa jego również jest dość wysoka, ponieważ wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to nie mało, jak na takie urządzenie. Na rynku są do nabycia zarazem autoklawy używane, jak i egzemplarze prosto z fabryki. Niestety nie wszystkie są zabezpieczone w konieczne certyfikaty, które są niezbędne, by zostać dopuszczonym do użycia.

Urzędnicy mogą nie wydać zgody na użycie autoklawu w przypadku, gdy nie ma on odpowiednich uprawnień. Ponadto na rynku pojawiły się również urządzenia, które mają nieprawdziwe upoważnienia. Trzeba być ostrożnym przy zakupie sterylizatorów parowych, gdyż może się okazać, że niemałe pieniądze zostaną wydane na marne. Na co więc trzeba zwrócić uwagę w momencie kupna?

Deklaracja zgodności CE z normą medyczną 93|42|EEC wydaje się najbardziej potrzebnym dokumentem. Przynajmniej od sytuacji, kiedy Polska jest uczestnikiem Unii Europejskiej. Warto mieć na uwadze to, czy deklaracja zgodności posiada pod symbolem CE czterocyfrowy numer jednostki certyfikującej. Deklaracja zgodności powinna spełniać także inne warunki: powinna mieć nazwę handlową urządzenia, numer fabryczny i musi być

autoklaw

Autor: rvcroffi
Źródło: http://www.flickr.com

wydana dla jednoznacznie wskazanego urządzenia.

Dobrze by było, aby zawory (zobacz zawory odcinające firma mercor) bezpieczeństwa również miały deklarację CE.

Jeśli masz chęć poznać uzupełniające informacje na przedstawiany tutaj wątek, to zobacz to ważne źródło – ono również jest bardzo cenne.

Wtedy deklaracja musi mieć przekrój, typ oraz numer fabryczny zaworu. Innym ważnym dokumentem jest rysunek komory sterylizatora, który dotyczy technologii wykonania, materiału i grubości ścianek. Powyższe dokumenty powinny być przypisane właśnie temu urządzeniu, które nabywamy. I każdy handlowiec musi przekazać je kupującemu. Wtedy każda kontrola sanepidu czy innego urzędu będzie jedynie zwykłą formalnością.