Przemysłowe sprawy

Co znaczy TIR, czym są tak zwane pociągi drogowe oraz gdzie przewożą one przeróżne towary?

transport
Czy wiesz, że istnieją tzw. wymagania wtórne człowieka? Takie, które są w naszym życiu konieczne, ale jednak mniej ważne niż jedzenie czy picie.. Do takich potrzeb można zaliczyć przemieszczanie się czy przewożenie przedmiotów.

transport może zatem dotyczyć zarówno ludzi jak i towarów. Istnieją przeróżne środki transportu: od samolotów do samochodów. W wypadku transportu osób najczęściej stosuje się busy albo autobusy. Potrafią one przewozić stosunkowo małą liczbę osób w wyznaczone uprzednio miejsce. W zależności od konkretnej firmy może być ono oddalone nawet o wiele kilometrów. Dla przykładu niezwykle znana jest obecna w większych miejscowościach komunikacja miejska, którą moglibyśmy poruszać się na obszarze danego miasta. Inne spółki zajmują się przewozem osób na bardziej znaczące dystanse, a jeszcze inne proponują przykładowo przewóz towarów. Wykonują to na miejscu konkretnego kraju lub proponują przewóz (pokaż więcej przewóz aut z belgii do polski) międzynarodowy.
transport
Autor: billjacobus1
Źródło: www.flickr.com

W tym miejscu warto powiedzieć, że w kolokwialnym języku duże samochody ciężarowe określamy jako TIR-y, ale nie każdy wie, co znaczy ten skrót. Zatem jest to Międzynarodowy Transport (kłonica producent) Drogowy. Takiego rodzaju pojazdy przewożą znaczne ilości wyrobów od np. producenta do hurtowni lub bezpośrednio do np. hipermarketu. Należałoby wspomnieć, że przykładowo w Szwecji z uwagi na bardzo dobrą infrastrukturę drogową stosowane bywają ciężarówki znacznie większe oraz dłuższe niż w naszym kraju.

Jeszcze lepiej ta kwestia wygląda w Australii, gdzie wykorzystuje się tzw. pociągi drogowe, czyli ciężarówki ciągnące parę naczep jednocześnie. Tego typu transport jest możliwy wyłącznie w tym kraju.