Przemysłowe sprawy

Wady i zalety używania zawodowych koparek kołowych na placu budowy

Obręb budowy jest terenem, na którym w pocie czoła są wznoszone wielkie lub małe budowle. Dzięki rozwojowi techniki z roku na rok pracownikom pracuje się coraz łatwiej. Urządzenia są coraz lepsze, a wysiłek pracy mniejszy w porównaniu do minionych lat. Na placu wznoszenia budowli mini ładowarka, młot pneumatyczny czy koparki kołowe nie stanowią rzadkiego widoku. W tym artykule zostanie podjęta kwestia wyboru właściwej koparki. Jakie koparki są lepsze: kołowe czy gąsienicowe?

koparka

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jak koparka kołowa jak i koparka (interwiedza.pl) gąsienicowa mają swoje zalety i wady. Rozpocznijmy od koparki o napędzie gąsienicowym. Jak sama nazwa wskazuje, posiada ona napęd – www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/19/bs-naped-ramieniowy-do-drzwi-24vdc – gąsienicowy. Czyli porusza się podobnie jak czołg. To czynią ją nader mobilną. Otóż koparka gąsienicowa powinna dotrzeć niemal do każdego celu. Nie są dla niej utrudnieniem trudno dostępne miejsca, takie jak moczary, wertepy czy gruzowiska. Dojedzie praktycznie w każde miejsce. Znane są także przypadki użycia koparek gąsienicowych do działań w rzekach, co może być powodem do zachwytu nad rozwojem aktualnej techniki. Ale ten rodzaj koparek posiada zarazem znane minusy. Koparka gąsienicowa musi być dowieziona w wiadome miejsce. A przewóz w tym przypadku jest nader drogi.

Inaczej sprawa się ma w przypadku koparek kołowych. Nie ma przymusu do ich przewozu wynajęcia ciężarówki ze przystosowaną przyczepą. Koparka kołowa dojedzie sama na miejsce budowy, co pomaga oszczędzić znaczne sumy gotówki. Do tego ten rodzaj koparki wyróżnia się mocno dużą zwrotnością i zwinnością. Koparki gąsienicowe nie mają szans się w tym obszarze z nimi równać. Koparka kołowa porusza się także swobodnie między powstającymi budynkami na miejscu budowy. Autor spoiwex

Dzięki niej praca przebiega niesłychanie szybko, a sami pracownicy są radośni, ponieważ wyręcza ich z wielu obowiązków. Tymczasem ten rodzaj koparki ma zarazem pewne minusy. Otóż koparka kołowa nie jest w stanie przebyć każdego rodzaju pokrywy. Aby mogła się swobodnie przemieszczać potrzebuje w miarę równej i ubitej pokrywy. W obszarach podmokłych może mieć bardzo duże problemy z przemieszczaniem się.