Przemysłowe sprawy

Podstawowe sposoby wykorzystania kominów przemysłowych, kilka zasad dotyczących ich realizacji.

Każdy chyba kojarzy wznoszące się nad różnymi przemysłowymi obiektami kominy. Posiadają one różnorodne kształty, niektóre z nich strzeliste, wąskie i pną się w górę na dużą wysokość, inne z kolei są niskie i bardzo szerokie. Na tych najwyższych nocą migają światła, które mają za zadanie informować lecące nisko samoloty że jest taki obiekt.

komin

Autor: Karen Mardahl
Źródło: http://www.flickr.com
Wysokość i kształt komina są uzależnione w pierwszej kolejności od pełnionej funkcji, to właśnie przeznaczenie ma największy wpływ na to, jakie komin będzie miał parametry i jaki kształt. Kominy przemysłowe wykorzystuje się przede wszystkim w elektrociepłowniach, kotłowniach i różnych zakładach. Czyli w praktyce wszędzie tam, gdzie niezbędne będzie odprowadzenie do atmosfery dymu, spalin lub pary wodnej i powietrza. Przy niewielkich obiektach kominy mogą mieć od do kilkunastu metrów, za to wielkość największych przeważnie przekracza sto, a są i takie, które będą sięgać w niebo nawet na dwieście pięćdziesiąt metrów.

Kominy wykonywane są w różnych technologiach, często do ich stawiania wykorzystuje się żelbeton, stal i materiały ceramiczne. Budowa (rekomenduję systemy przeciwpożarowe wofercie mercor) kominów przemysłowych zawsze będzie się zaczynać od przygotowania projektu – sprawdź: Kominy z powodu pełnionych funkcji muszą być tak zaprojektowane, żeby miały możliwość odpowiedniego odprowadzania tego, co będzie z nich wylatywać, z uwzględnieniem wyśrubowanych wymogów dotyczących ochrony środowiska.

Przede wszystkim będzie tu chodzić o wielkość samego komina, ale ważny jest również jego przekrój i ilość przewodów. Stawianie przemysłowego komina należy przekazać doświadczonemu wykonawcy, bo od jego odpowiedniego działania może zależeć prawidłowe funkcjonowanie zakładu, a w niektórych przypadkach należy się mocno natrudzić, aby odpowiednio policzyć wszystkie parametry. Ponieważ kominy najczęściej będą sięgać wielu metrów w górę, to poza samymi parametrami funkcjonalnymi niezbędne jest zadbanie również o bezpieczeństwo samej konstrukcji.

Jeśli zaciekawił Cię omawiany wątek, to odsyłam do www – tam znajdziesz interesujące dane, które są dokładnym opisem tego zagadnienia.

Należy dobrze sprawdzić stabilność podłoża, na jakim będzie się stawiać komin, a także sprawdzić jego wytrzymałość na wiatr.