Przemysłowe sprawy

Ocynkowywanie – co to jest? i czemu jest niezbędne?

Cynk jest codziennie używanym pierwiastkiem w zabezpieczaniu sprzętów stalowych przed wpływem rdzy.
Taka metoda zabezpieczająca nazywa się ocynk ogniowy. Dowolna cynkownia jest w stanie do ocynku ogniowego nawet wyjątkowo różnorodnych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Wybranie się do cynkowni jest musowe – ponieważ każdy indywidualny element musi zostać pogrążony w specjalnych wannach zapełnionych dokładną mieszaniną cynku oraz pobocznych substancji chemicznych.

Jeśli zainteresował Cię opisany problem, odwiedź serwis kontener na gruz, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoją wiedzę!

Bez tego zdobycie odpowiedniego efektu ochronnego w postaci większej wydajności części wykonanych ze stali i ich należytego zabezpieczenia przed rdzewieniem byłoby niemożliwe.

Czemu kąpiele?

Technologia zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy zapewnia dostanie się do każdej najmniejszej przerwy w kompozycji elementu ze stali – sprawdź ofertę ocynku ogniowego. Płynny cynk w podczas kąpieli, której poziom osiąga 450 stopni C, wchodzi wszędzie wewnątrz zanurzanego elementu.
Ocynk ogniowy, który przeprowadza cynkownia nie jest identyczny, w końcowym efekcie powłoka cynkowa przedstawia sobą różne właściwości. Rezultat determinowany jest od paru standardowych zmiennych jak:
– Skład chemiczny podtapianego elementu stalowego
– Grubość jak i rozmiar elementu
– Cała grubość oraz finalny rozmiar gotowej konstrukcji.
– Zawartość takich pierwiastków jak krzem jak i fosfor.
– Okres czasu, w którym element znajduje się w kąpieli cynkowej
– Porowatości powierzchni komponentu.

Dzięki wykorzystywaniu przez cynkownie różnych mieszanek do ocynku ogniowego, finalne dodatnie efekty są zauważalne w elementach ze stali od razu.
Ocynk ogniowy tworzy wytrzymałą powłokę chroniącą przed rdzą, która przydaje nowy stopień funkcjonalności do wszystkich elementów stalowych lub żeliwnych. Efekt = wzrost wytrzymałości na erozję.
Ochrona cynkowa nie jest raz ustalona – ma ona wymiar warstwowy, dzięki temu proces cynkowania można ponowić.