Przemysłowe sprawy

Komin przemysłowy jako symbol uprzemysłowionego terytorium

Komin przemysłowy to element krajobrazu, jaki bardzo długo kojarzony był ze Śląskiem. Wszystko dlatego, że działało tu wiele kopalń oraz wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Obecnie takie kominy można dostrzec niemalże wszędzie.

przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nawet teraz spytać statystycznego Polaka, gdzie da się zobaczyć najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Śląsk. Bez cienia wątpliwości tej rejon, zaraz po dołączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: sporo kopalni, hut, każdego rodzaju fabryk oraz zakładów przemysłowych. Wtedy najpopularniejsze było zastosowanie węgla, więc taka ilość kominów nikogo nie dziwiła. W pewnym sensie da się powiedzieć, że doskonale wpisują się one w krajobraz – bez nich ziemie tego regionu wydają się puste. Mimo że wiele z nich kompletnie już nie funkcjonuje, lub pracują czasami zazwyczaj nie są usuwane, stanowią pewien symbol bardzo charakterystyczny dla tego województwa, przywołują stare czasy. Ciekawy był sposób, w jaki budowany był każdy komin przemysłowy. Zwykle odpowiedzialni za to byli słynni inżynierowie. Postawienie, jakby nie patrzeć budowli, jaka ma często powyżej 50 m a dodatkowo ma małą średnicę i jeszcze im wyżej, tym jest węższa, jest bardzo trudne i wymaga ogromu doświadczenia.

Obecnie taki komin przemysłowy stawiano by inaczej. Jednakże teraz węgiel nie odgrywa już tak ważnej roli, nie wykorzystuje się go w tak wielkich ilościach, poprzez co ograniczono budowę kominów. Opłaca się zapamiętać, iż kominy to nie jedynie sprawa przemysłu, fabryk i tym podobne – niemalże każdy dom posiada komin, przecież należy go w jakiś sposób ogrzewać. Budowa (kompozyty) komina to wyzwanie, które nie jest ograniczone jedynie do samego wymurowania kilkumetrowego graniastosłupa, bardzo istotne są również elementy wykończeniowe, jak na przykład izolacje – konieczne są także przy kominach, musi mieć również każdy komin przemysłowy. Warto korzystać z produktów firmy, której elementy izolacyjne w znaczny sposób wpływają na ograniczenie emitowanie energii cieplnej do atmosfery – to niezwykle ważne dla środowiska. Właściwe zabezpieczenie kominów gwarantuje, że nie będzie dochodzić do powstawania strat ciepła ani że gazy które wydostają się przez komin przemysłowy będą się dostawać poprzez nieszczelności do wewnątrz