Przemysłowe sprawy

Jakiego rodzaju właściwości posiada mączka skalna i gdzie najkorzystniej ją używać? Jakie składniki tam są zawarte?

Każdy ogrodnik doskonale to wie, iż najlepiej naśladować naturę, ażeby dobrze zarządzać własnym ogrodem. To sprawia, że możemy liczyć na powodzenie, czyli zdrowe oraz obfite plony. Wykorzystanie mączek skalnych w ogrodzie to świetny sposób na wzbogacenie gleby.

Mączka skalnatworzy się w kamieniołomach jako produkt uboczny w trakcie obróbki skał. Mają w sumie takie same właściwości, jak pyły, które tworzą się w wyniku rozpuszczenia skał, przez procesy zachodzące w przyrodzie. Mączki skalne mogą powstawać z różnorakich minerałów, różnią się w ten sposób składem chemicznym, zwłaszcza zawartością wapnia, magnezu i potasu. Każda jednak charakteryzuje się dość dużą zawartością wartościowych mikroelementów, jakie stopniowo zostają przyswajane przez rośliny.

kruszywa

Autor: Mike Boucher
Źródło: http://www.flickr.com

Mączki skalne to nawozy wolnodziałające, których składniki powinny być na początek przetworzone przez mikroorganizmy oraz procesy glebowe. Ich działanie jest faktycznie ściśle uzależnione od aktywności glebowej. Dla mało zaawansowanego ogrodnika stosowanie skalnych mączek jest dosyć pomocne, gdyż ochrania go od przenawożenia gleby, co dosyć często ma miejsce w sytuacji stosowania nawozów szybkodziałających. Takie mączki posiadają właściwości przetrzymywania wody oraz składników mineralnych.

Zobacz obfite w treść przydatne informacje (http://www.wibako.pl/kontakt), zawierające potrzebne dane na opisywany wątek – kliknij zatem tutaj oraz poznaj wiadomości, które Cię ciekawią.

Ich regularne zastosowanie przyczynia się do tworzenia struktury gruzełkowej w glebie, powiększa się aktywność mikroorganizmów oraz procesów glebowych. Najbardziej zauważalne właściwości magazynowania wody oraz składników pokarmowych mają mączki z minerałów ilastych, przykładowo z bentonitu i montmorylonitu. Są zalecane dla użyźniania gleb suchych i piaszczystych.

Jeżeli życzysz sobie zobaczyć większą dawkę wiadomości na rozpatrywany tutaj temat, to uczciwie zalecam ten artykuł (http://www.grupapartner.pl/oferta/partner-serwis-dla-przemyslu/przemysl-samochodowy.html) – kliknij i sprawdź, czy przykuła Twój wzrok.

Dostępne są także mączki kamienne, które powstały z granitu, bazaltu czy wulkanicznych skał, potrafią one rewelacyjnie wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Mączki wytwarzane są też z magnezytu, dzięki sporej zawartości wapnia i magnezu, polecane są do użyźniania gleb kwaśnych. Każda z mączki zaklasyfikowana jest jako dość cenny dodatek do kompostów a także nawozów płynnych, bo mogą neutralizować nieprzyjemne zapachy. Mączki najkorzystniej zakupować w specjalistycznych sklepach, w identycznych miejscach można kupić inne niezbędne materiały, jak kamień naturalny.