Przemysłowe sprawy

Czym z pewnością nie jest automatyka i gdzie ma ona swoje zastosowanie?

Billboard - reklama wielkoformatowa zewnętrzna
Czy kiedy podjeżdżasz po południu pod bramę swojej posesji, nie byłoby ci przyjemniej, jakbyś mógł po prostu nacisnąć przycisk na znajdującym się niedaleko kierownicy pilocie, aby w ten sposób roztworzyć bramę? Nie musiałbyś wychodzić z samochodu na być może padający akurat śnieg.
Jeżeli o tym nie słyszałeś, to pamiętaj, że takie wyjścia są prawdopodobne już od długiego czasu.

Jest to możliwe przy pomocy dostępnej właśnie technologii o nazwie automatyka. Łatwo jest się domyśleć, że to dziedzina techniki oraz nauki, która zajmuje się kwestiami sterowania wieloma różnymi procesami, które mogłyby odbywać się lub (kliknij tu) zupełnie bez obecności osoby ludzkiej, albo tylko z ograniczoną jego obecnością. Nie należy jednak mylić jej z automatyzacją, ponieważ taki proces ma na celu usunąć albo w maksymalnym szczeblu ograniczyć wymóg obecności człowieka przy robieniu jakiejś czynności.

Ten artykuł wydał Ci się intrygujący? Masz chęć na kolejne posty? Zatem nie wahaj się i klikaj biochem pharma w podany link.

Należałoby wspomnieć, że terminu automatyka używa się potocznie również mówiąc o praktycznym wykorzystaniu sprzętów służących do kontroli czy regulacji podległymi im mechanizmami.

Billboard - reklama wielkoformatowa zewnętrzna
Autor: Stuart Grout
Źródło: http://www.flickr.com
Narzędzia z opisywanej dziedziny techniki i nauki przeważnie można przydzielić do jednego z trzech zasadniczych rodzajów. Jest to więc grupa urządzeń pomiarowych, grupa sprzętów sterujących (są to zatem przykładowo sterowniki) oraz grupa urządzeń wykonawczych.

W praktyce mogą to być urządzenia elektryczne lub mechaniczne lub w większym stopniu złożone mechanizmy, które wykorzystują część lub wszystkie wspomniane przed momentem sposoby. Mogą być one wykorzystane np. w przemyśle wydobywczym czy w przemyśle transportowym. Widzimy zatem, że ta dziedzina techniki posiada znaczne wykorzystanie.