Przemysłowe sprawy

Czym się powinny charakteryzować materiały stosowane do produkcji instalacji które mają pracować w wysokiej temperaturze.

Urządzenia które pracują w wysokich temperaturach potrzebują odpowiednich materiałów, które muszą sobie w takich warunkach dać radę. Dotyczy to między innymi najróżniejszych kotłów domowych i przemysłowych, które wykorzystywane są do ogrzewania jakiegoś czynnika, przeważnie wody.

wdok na duży magazyn

Autor: Promo Pixa
Źródło: http://www.flickr.com
pomieszczenie biurowe

Autor: U.S. Army RDECOM
Źródło: http://www.flickr.com
Kotły (najniższa cena na wytwornice pary: http://www.bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-parowe) takie mają bardzo różnorodne rozmiary, od niedużych w domach jednorodzinnych aż po duże instalacje mające zasilić całe obiekty czy nawet osiedla. Różny również jest sposób zasilania, w kotłach wykorzystuje się najczęściej gaz ziemny, ropę albo zwykły węgiel. Lecz bez względu na to, jakiego rodzaju paliwo zostanie spalane, to każde wytwarza wysoką temperaturę, na którą taka instalacja musi być odporna. Jeśli zastosowane materiały nie zapewniałyby odpowiednich parametrów, to w pewnej chwili instalacja mogłaby poważnie się uszkodzić.
button reklamowy

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas realizacji takich instalacji przeważnie stosowane są odpowiednie blachy kotłowe, których właściwości są dostosowane do pracy w wyższych temperaturach. Dzięki użyciu specjalnych odmian stali do ich wytwarzania bez żadnych problemów wytrzymają one trudne warunki jakie panują w środku. Tego typu stale są projektowane na temperatury dochodzące nawet do ponad tysiąca stopni, i w takim zakresie nie mogą ulec żadnemu odkształceniu. Z jeszcze lepszych gatunków stali wytwarza się rury kotłowe, które poza odpornością na temperaturę muszą jeszcze wytrzymywać wysokie ciśnienia.

Ze względu na bezpieczeństwo przeważnie są one wytwarzane jako bezszwowe, a znalazły one zastosowanie między innymi w przewodach zobacz (polecana strona) parowych oraz kotłach.