Przemysłowe sprawy

W jaki sposób obrabiać metale? Najpopularniejszym sposobem jest cięcie ich łukiem plazmowym

Stal bardzo wiele różnorodnych sposobów przetwarzania, gdyż jest bardzo pożytecznym złożem. Powstaje ona jako stop żelaza i węgla i jest przetwarzana na wiele sposobów. Jest przydatna w licznych dziedzinach, niekoniecznie technologicznych. I tak przykładowo na budowach jest używana jako materiał konstruktywny.

hurtownia stali Ssab

Autor: SSAB
Źródło: http://www.ssab.com
Inne zastosowania stali to na przykład samochody, pokrycia elewacji, puszki, konstrukcje statków i całkiem sporo innych użyć. Te jednak są najmocniej stosowane. By mieć możliwość w ogóle stosować stali, należy poddać ją transformacji, a do tego potrzeba używać odpowiednich narzędzi.

Jeżeli zaintrygowała Cię ta sprawa, szybko sprawdź link samozamykacze drzwiowe a dowiesz się o wiele więcej danych, które z pewnością wywołają na Twojej twarzy piękny uśmiech.

Jednym z tych sposobów jest cięcie blach plazmą. Co to oznacza? Cięcie blach plazmą to procedura, tnie się metale z zastosowaniem łuku plazmowego. Ma się możliwość wykonywać to ręcznie, albo też poprzez specjalne maszyny. W przypadku cięcia mechanicznego używa się do niego zazwyczaj konkretnych robotów przemysłowych. Funkcjonują one poprzez ciepło, którego korzeniem jest topiący się metal, czyli łuk plazmowy, który jarzy się pomiędzy elektrodą a materiałem, który należy transformować. Ten specjalistyczny sprzęt może prowadzić cięcie z szybkością prawie 10 mmin. To, jak tak naprawdę prędko będzie pracować dana maszyna zależy od paru uzależnień. Identycznie jakprzebijalność cięcia blach. Podstawowym parametrem jest szerokość danego towaru oraz jego gatunek.

Cięcie metalu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Inną sprawą jest sama maszyna, jaki tnie blachę. Dzisiejsze narzędzia pozwalają na cięcie blach ze stali o grubości na około sześćdziesiąt milimetrów. Nieco inaczej rzecz się ma ze stalą kwasoodporną, ponieważ w ich zakresie przebijalność spada o niecałe dwadzieścia %. Poprzez używanie łuku plazmowego do cięcia blachy uzyskuje się wysokiej jakości cięcia metalu. Można to jednakże również uzyskać poprzez specjalistyczne gazy, które ułatwiają pracę plazmy. Gdy surowiec jest już skończony zawozi się go w konkretne miejsce. Jedno z nich to hurtownia stali. Z pewnością cięcie blach plazmą jest najefektowniejszym wykończeniem obróbki stali. Stosowany jest przez wielu producentów, ponieważ daje najlepsze wyniki.