Przemysłowe sprawy

Używanie ciepłomierzy i podzielników ciepła w czasie rozliczania zużycia ciepła w lokalach spółdzielczych i wspólnotach.

Mamy okres grzewczy, a znaczy to, że w niejednej spółdzielni mieszkaniowej czy też wspólnocie realizowane będzie rozliczanie zużycia ciepła, bo mnóstwo zarządców nieruchomości robi to akurat w czasie okresu grzewczego. W Polsce w bardzo wielu konstrukcjach używane są tzw. podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielniki to urządzenia służące do podzielenia kosztów ogrzewania całego budynku na osobnych użytkowników symetrycznie do ilości ciepła pobieranego przez ich urządzenia grzewcze czyli kaloryfery.

Ciepłomierze

Źródło: bmeters.pl

Używanie podzielników zamiast ciepłomierzy wymuszone było szukaniem formy rozliczeń kosztów zużycia ciepła w domach mających komunalne i nie raz w ilości większej aniżeli jeden, piony instalacji CO. Takie przestarzałe wobec instalacji c.o. konstrukcje budynków, właściwie uniemożliwiają założenie ciepłomierzy, wyłącznymi metodami rozliczania była jedynie opłata ryczałtowa związana z powierzchnią lokum czy też mieszkania.

Wdrożenie podzielników zmieniło ten stan rzeczy ale oczywiście zrodziło też serię zapytań co do sposobów działania podzielników i pomyłek z tym związanych . RozliRozliczanie (bmeters.pl/pl/hydrolink_online/238/)tów ogrzewania lokalu w podparciu o wskazania indywidualnego ciepłomierza możliwe jest tylko wtedy, gdy w każdym mieszkaniu w domu jest odrębna sieć rurociągów przyłączonych do grzejników, która ma jedyne wejście i jedyne wyjście łączące je z instalacją centralnego ogrzewania w budynku. Ów uporządkowanie instalacji c.o. bywa wykorzystywany w budowlach nowych albo poddanych remontowi generalnemu. Ciepłomierze podporządkowują się wymaganiu zaaprobowania rodzaju i legalizacji.

ognisko

Autor: cuatrok77
Źródło: http://www.flickr.com

W razie niepewności dotyczących poprawności ich wskazań, mogą być oddawane do ekspertyzy w okręgowych urzędach miar. W rzeczywistości rozliczanie ciepła z wyrozliczanie (moja strona)m podzielników kosztów wygląda tak że w dniu rozliczenia ciepła spisuje się wskazania wszystkich podzielników w budynku i wskazanie ciepłomierza na łączu energii cieplnej domu. Wskazania podzielników dla danego lokalu, a nawet pomieszczenia przelicza się przez współczynnik korygujący, mający na celu uwzględnienie np. narożnego usytuowania lokalu.