Przemysłowe sprawy

Trochę przydatnych faktów o opakowaniach zrobionych z plastiku

Jeszcze nie tak dawno na rynku funkcjonowały przede wszystkim opakowania szklane bądź papierowe. Ostatnio jednak z każdej strony otaczają nas przedmioty, a pośród nich także opakowania zrobione z tworzyw sztucznych. Opakowania plastikowe są obecnie najbardziej popularnym rodzajem opakowań. Opakowania plastikowe stały sięnieprawdopodobnie popularne bo są lekkie, a ich tworzenie jest o wiele bardziej opłacalne niż wyprodukowanie opakowań szklanych, czy z papieru.

opakowania z plastiku

Źródło: pixabay.com

Termoformowanie, czyli proces technologiczny jaki stosuje się do produkcji opakowań plastikowych pozwala niezwykle szybko i do tego oszczędnie wyprodukować potężną ilość opakowań różnych kształtów i rozmiarów. Termoformowanie jest procesem odbywającym się dwuetapowo – więcej dowiesz się na Etap pierwszy polega na podgrzaniu do konkretnej temperatury płaskiego arkusza płyty lub folii. Temperaturę ogrzania dobiera się do typu tworzywa, z którego zostaną wykonane dane opakowania.

Chcesz zbadać inny punkt widzenia na rozpatrywany w tym poście problem? Kliknij zatem tutaj i przeczytaj więcej treści na ten temat.

Etap drugi to dobrze przygotowane uformowanie podgrzanego surowca. Podgrzana płyta (zobacz: płyty elewacyjne hpl) lub folia staje się elastyczna, dlatego można ją z łatwością formować. Plastikowe opakowania spotykamy na każdym kroku. Bez dużej części z nich nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. Trudno nam przyzwyczaić się do pakowania na zakupy uszytych z tkaniny toreb, nie będziemy mogli wyobrazić sobie przechowywania żywności bez plastikowych pojemników. Ekolodzy biją oczywiście na alarm, ostrzegają, że pudełka te szkodzą środowisku naturalnemu. Przybywa więc plastikowych opakowań, które mają szansę zostać poddane recyklingowi i ponownie trafić do użytku. Warto jest tylko nauczyć się segregować odpady, a obecnie dużo z nas nauka ta przychodzi ze sporą trudnością.

opakowania

Autor: Roboplast
Źródło: http://roboplast.com.pl

Nastawiając się na zastosowanie plastikowych opakowań do chowania żywności warto pamiętać, że nie każde opakowanie będzie się nadawało właśnie do tego. Należy mieć na uwadze, aby wystrzegać się wypijania napojów które są umieszczone w plastikowych butelkach. Na opakowaniach plastikowych (czytaj dalej na tej stronie) będą znajdowały się cyfry, które pokazują, które z nich są całkowicie bezpieczne. Wybierając je, warto wyszukać tych które będą zawierały 2. Zrezygnujmy z tych oznakowanych cyfrą 6 i 7.