Przemysłowe sprawy

To od człowieka zależy dobry stan układu klimatyzacji

peugeot 206
Ma ona na celu schładzać powietrze w naszym aucie, tak żebyśmy mogli odczuwać zwiększony komfort w trakcie jazdy. Mnóstwo od niej wymagamy, w szczególności, gdy poza domem panuje upał, a my potrzebujemy jechać samochodem.

drilling proces
Autor: U.S. Army Corps of Engineers
Źródło: http://www.flickr.com

peugeot 206
Autor: Umbrela Verde
Źródło: http://www.flickr.com
Układ klimatyzacji jest podobny do chłodniczego, także ma na celu chłodzić ciecz. Różnią się natomiast tylko jednym elementem, jaki jest możemy rzec sercem układu klimatyzacyjnego – sprężarką. To nieduże urządzenie wykonuje dwa zadania. Wpierw zasysa olej roboczy ze zbiornika, żeby potem sprężyć go i wypchać znów do zbiornika. W czasie sprężania olej zwiększa swoją temperaturę i zmienia swój stan na gazowy, gaz następnie jest rozprężany – właśnie wtedy schładzane jest powietrze, jakie wlatuje do środka samochodu. W wielkim skrócie poznaliśmy zasadę działania sprężarki. Na największe ryzyko wystawione są dwa elementy. Zaczniemy od tego, jaki częściej ulega awarii warto wejść na www. Kompresor klimatyzacji odpowiada za sprężanie oleju roboczego, czyli zmniejszanie jego objętości, w owym procesie osiąga się ogromne temperatury, nawet do 400 stopni Celsjusza. Toteż wymagane jest właściwe nasmarowanie kompresora, aby rozgrzane jego elementy nie zatarły się. Pod wpływem wysokich temperatur metal ulega rozszerzeniu, wcześniej dopasowane do siebie elementy kompresora zwyczajnie zaczynają ocierać się o siebie. Nie zadbanie o właściwe smarowanie doprowadzi do nieodwracalnego zniszczenia tego elementu. Następnym w kolejności składnikiem jest sprzęgło klimatyzacji, jakie jest złączone z silnikiem poprzez koło pas oraz koło pasowe sprzęgło klimatyzacyjne. Sprzęgło odpowiada za obracanie wałka napędowego do, którego pośrednio przyłączone co tłoki cylindrów. Najczęstszą awarią jest przedostanie się zanieczyszczeń między płytę sprzęgła a koło pasowe albo zniszczenie się samoistne tarczy.

By dobrze zadbać o należyty stan owego elementu należy co kilka miesięcy sprawdzać czy istnieją niechciane luzy i czy nie widać opiłków metalu oraz innych zanieczyszczeń.
Jak możecie zauważyć to od was zależy, czy sprężarka będzie służyć długo. Najistotniejsze to regularnie uzupełniać czynnik roboczy oraz sprawdzać czystość układu.