Przemysłowe sprawy

Szeroka umiejętność, artyzm a też szerokiej klasy technologia przetwarzania surowców do wymyślonego kształtu

Powstawanie ślicznych rzeźbień, kształtów, posążków to autentyczna sztuka, ale również wysoka umiejętność i wielka technologia znana już w dawnych czasach. Odlewnictwo to technika pracy materiałów metalowych, gipsowych, woskowych bądź tworzyw sztucznych. Polega na napełnieniu płynnego surowca do formy, ażeby po zastygnięciu osiągnąć odpowiedni kształt. Na ogół do odlewnictwa stosuje się metale czy też ich stopy.

odlew

Autor: Karen Green
Źródło: http://www.flickr.com
Przebieg odlewnictwa z surowców metalowych polega na stopieniu metalu w stosownej temperaturze do stanu ciekłego. Później wlaniu go do właściwej formy, by nadać jemu zaplanowany kształt. Następnym przebiegiem jest odczekanie odpowiedniego czasu, aż płynny metal nabierze budowy solidnej, inaczej na schładzaniu materiału.

Zatem odlewnictwo to technologia oddziałująca na budowę surowca w celu realizowania ustalonego kształtu – idź po szczegóły. Zwykle w podczas procesu chłodzenia półproduktu na przykład stali przebiega obróbka termiczna, jaka dzieli się na parę technologi, na przykład obróbka cieplna zwykła, termiczna chemiczna, termiczna mechaniczna i cieplna magnetyczna. Obróbka cieplna (zobacz hartowanie indukcyjne) zwykła oddziałuje na zmianę własności metali czy też ich stopów pod działaniem temperatury oraz z

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

obliczonym czasem.

Warianty obróbki termicznej zwykłej to wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie, przesycanie oraz starzenie. Inne obróbki termiczne to czynniki chemiczne, mechaniczne bądź magnetyczne. Wyżarzanie to zabieg obróbki termicznej, polegający na rozgrzaniu stali bądź szkła do odpowiedniej temperatury, przetrzymaniu w tej temperaturze jakiś czas, a później wolnym schłodzeniu do temperatury otoczenia – .

Wyżarzanie wykorzystuje się do zmiękczenia stali przed walcowaniem, eliminacji naprężenia, wyrównanie struktury metali, koryguje strukturę krystaliczną i zmienia właściwości fizyczne i materiałowe. Wyżarzenia można podzielić na kilka odmian, jak zupełne, normalizujące, zmiękczające, ujednorodniające, a też grafityzujące, rekrystalizujące, odprężające czy stabilizujące, w których zmienia się na ogół temperatura i czas procesu wyżarzania.