Przemysłowe sprawy

Przemysłowe wykorzystanie powietrza

Powietrze to coś, czego prawie nie dostrzegamy. Niewątpliwie jest ona nam potrzebne do życia i jest to z reguły pierwsze skojarzenie gdy słyszymy tenże termin. Okazuje się jednak, że można powietrze również wykorzystać w przemyśle. Takowym spożytkowaniem powietrza trudni się cały dział technologii nazywany pneumatyką.

przemysł

Autor: Comisión Mexicana de Filmaciones
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z bardzo znanych firm zajmujących się przemysłową pneumatyką jest Rectus. Wykorzystuje ona fizyczne właściwości tego gazu, to znaczy jego zdolność ściskania. Wytworzona w procesie tłoczenia i rozszerzania powietrza energia wykorzystywana jest w procesach technologicznych (przykładowo powietrze wykorzystuje się w prasach hydraulicznych – fragmenty maszyny ruszają się dzięki zmianie ciśnienia gazu.

Oczywiście nie jedynie powietrze może zostać użyte w tychże układach. Można również spożytkować odmienne substancje, dla przykładu olej albo inne, niemniej jednak przewagą powietrza jest jego prawie nieograniczona przystępność, a dodatkowo ekologia – to jest brak konieczności użytkowania złożonych instalacji do składowania i utylizacji nierzadko trujących odpadów (np. zużyty olej pneumatyczny).

Jednak – jak wszystko – tak i układy pneumatyczne stosujące powietrze miewają swoje negatywy. Jednym z nich jest nieodzowność odpowiedniego przygotowania powietrza przed zastosowaniem. Używa się do owego celu szczególne urządzenia – jednym z najbardziej popularnych przyrządów tego typu będą stacje Global. Ich rola polega na rozstrzygnięciu kilku problemów równocześnie; dobraniu ciśnienia powietrza do potrzeb machiny w jakiej ma ono wykonywać pracę oraz oczyszczaniu czynnika roboczego z normalnych zanieczyszczeń.

Stacja Global jest więc – najprościej powiedziawszy – zestawieniem filtra powietrza i reduktora. Filtr oczyszcza powietrze w układzie z zanieczyszczeń co pozwala na dłuższą pracę narzędzi, z kolei reduktor umożliwia wytworzenie prawidłowego cienienia roboczego.

Jeśli zaintrygowała Cię ta strona, szybko spójrz na treść (https://www.polnet.pl/pl/drob/systemy_wentylacji/wentylatory) a dowiesz się znacznie więcej informacji, które bez wątpienia wywołają u Ciebie szeroki uśmiech.

Co więcej stacja Global często wyposażona jest w smarownice powietrza – narzędzie pozwalające na wymieszanie gazu z olejem.

Robi się w ten sposób wówczas, jeśli pożądamy konserwować powierzchnie ruchome jakiś machin. Powietrze pełni wtedy rolę transportera. Usuwa to niezbędność częstego rozbierania sprzętów.