Przemysłowe sprawy

Pozwól dziecku na swobodny rozwój

firma
Każdy z nas kiedyś poznawał świat. Czyniliśmy to różnymi sposobami, ale nie zastanawialiśmy się wtedy nad tym, że zabawy proponowane przez przedszkolanki, czy nauczycielki z podstawówki również mają sprzyjać naszemu rozwojowi.

smartwatche
Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami jednak najprostsze zabawy miały duży wpływ na nasz rozwój.
firma
Autor: Silfra
Źródło: Silfra
Każdy z nas pamięta kolorowanki, wyklejanki i inne rozrywki kojarzone z nabywaniem zdolności plastycznych. Wystarczyły kredki, mazaki, lub zakreślacze, a do tego kartka bądź tektura (stretch) i już zamienialiśmy się w artystę z prawdziwego zdarzenia. Ograniczyć nas mogła tylko wyobraźnia, lecz jak wiadomo – tej dzieciom nie brakuje, w związku z czym w wieku przedszkolnym stwarzaliśmy prawdziwe arcydzieła, które nasze mamy dzielnie archiwizowały w pękatych teczkach, czy przywieszały na lodówce. Pomyślmy jak dziś odebralibyśmy coś takiego jak kawałek kartki, czy tektura. Podejrzewam, że mało kto z nas pomyślałby o tym, aby zacząć rysować i rozwijać tym samym swój zmysł artystyczny. Tak samo miała się sytuacja w przypadku muzycznych zdolności. Komplet garnków robił za perkusję, miotła była gitarą, a dezodorant mikrofon. Do tego wystarczyło dołączyć scenę w postaci sofy i koncert gotowy. Każdy ma w swoim życiu dokładnie taki etap, w którym wyobraźnia umożliwia całkiem inne postrzeganie świata niż dzieje się to w przypadku dorosłych. Na pierwszy rzut oka może to dla nas nic nie znaczyć, lecz tak naprawdę dziecko rozwija się właśnie wtedy. Jedynie od jego bliskich, oraz nauczycieli w szkołach zależy to, jak się to odbędzie i czy umożliwią mu swobodne poznawanie świata za pomocą zmysłów.

Dzieciństwo to piękny okres dla bliskich. Poza radością jest to jednak również ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na opiekunach nowego członka rodziny, któremu należy umożliwić swobodne zdobywanie doświadczenia.