Przemysłowe sprawy

Odzież ochronna w zakładach pracy

Odzież wykorzystywaną przez każdego pracownika można podzielić na dwie kategorie: roboczą i ochronną. Na czym polega różnica między nimi? Odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty zgodnie z normami odpowiednimi dla zagrożenia na jakie narażony jest pracownik.

Odzież robocza okrywa lub zastępuje odzież osobistą. Chroni nie tylko przed czynnikami mechanicznymi czy atmosferycznymi, ale również zapobiega przed zbyt wczesnym zniszczeniem odzieży prywatnej. Odzież roboczą stosuje się także w miejscach gdzie obowiązuje bezwzględna czystość produktów.

odzież ochronna i robocza

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Przeważnie do odzieży roboczej zaliczane jest również ubrania jednorazowe. Ubranie robocze występuje również jako odzież określająca dany zawód (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież ogrodnicza).
Ubrania ochronne (poznaj płyty ogniochronne mercor w naszej ofercie) mają ma za zadanie zabezpieczać robotnika przed zagrożeniami wynikającym z przeprowadzanej przez niego pracy – zastępując przy tym tudzież przykrywając odzież własną. Niestety ,niebezpieczne sytuacje z którymi mamy do czynienia w zakładach pracy mogą być różne – w zależności od profesji.

gvarant

Każda część odzieży ochronnej roboczej musi być solidny a co za tym idzie gwarantować użytkującemu go pracownikowi bezpieczeństwo. Znacznie więcej dowiesz się z tej strony – . Jest to wyjątkowo ważne zwłaszcza w sytuacji osób pracujących przy niebezpiecznych substancjach chemicznych: gazów, oparów, cieczy czy drobnych cząstek stałych. Dobierając dostosowaną do wykonywanej pracy odzież ochronną w takich zakładach pracy, należy wziąć pod uwagę stężenie chemikaliów, ich rodzaj i siłę działania. Kombinezon roboczy to element wyposażania, który powinien być trwały, a przy tym zapewniać komfort w czasie noszenia. Idealnie jest kiedy kombinezon roboczy posiada liczne kieszenie, które możemy wypełnić niezbędnymi w pracy narzędziami.
Bez wytrzymałych rękawic podczas prac fizycznych, ani rusz.

Koniecznie należy chronić ręce, a to jak grube i solidne powinny być rękawice zależy od charakteru powierzonych zadań. Rękawice antyprzepięciowe to doskonała odporność na przecięcia i przetarcia (tu poznasz więcej informacji na ten temat). Zapewniają maksymalny poziom ochrony przed przecięciem oraz izolację termiczną dłoni. Dzięki ich przeciwpoślizgowemu wykończeniu, chwyt jest pewny i zdecydowany. Nie zapominajmy, bezpieczeństwo to podstawa!