Przemysłowe sprawy

O co chodzi z systemem techniki liniowej? Jakiego typu rządzą tu reguły? Co na ten temat wiemy?

maszyny przemysłowe
Czy wiesz na czym polega technika liniowa? By to zagadnienie pojąć musimy poznać wiele z jej elementów. Jest to system bardzo dokładnych przemieszczeń wzdłużnych, które są możliwe poprzez prowadnice, wózki jak również łożyska liniowe. W tej procedurze biorą udział także wałki. Całość natomiast na co dzień określana jest jako technika liniowa. W najbardziej nowoczesnych technologiach skonstruowane maszyny oraz urządzenia oparte na tej technologi są robione przez prowadnice jak również wózki liniowe.

pomieszczenie przemysłowe
Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Tworzą one ten wspomniany system tak zwanych przemieszczeń liniowych. Technika liniowa to szereg produktów, jakie pozwalają na przemieszczanie się różnych przedmiotów za sprawą przesuwu tocznego przy niezbyt dużym współczynniku tarcia (szczegóły dotyczące tej techniki). Gdy przeanalizujemy ten system pojmiemy dokładnie, na czym to polega. Prowadnica – www.arapneumatik.pl/p-114-prowadnica-aluminiowa-dzielona-pneumatyczna-do-napedow-gdl-fe-hoerbiger-parker-origa – liniowa składa się z wózka tłocznego oraz szyny profilowej. Kulki do łożyska zaś znajdują się między szyną profilową a wózkiem tłocznym pozwalają na łatwy oraz płynny ruch.

Bezproblemową instalację na prowadnicy daje umieszczenie kulek w ciągłym systemie obiegowym wózka. Uszczelki oraz zaślepki chronią wózek od zanieczyszczeń. Łożyska liniowe możemy rozdzielić na trzy rodzaje, czyli otwarte, zamknięte i podlegające regulacji. Te drugie są najbardziej znane w prezentowanej technice ruchu liniowego.

Ciekawi Cię, co to są moje źródła (http://www.lazzonigroup.pl/)? Jeśli tak, to trzeba wejść w wskazany link i tam odkryjesz dużo ciekawych treści w tym temacie.

Robione są w dwóch standardach wymiarowych: europejskim jak i japońskim. Otwarte łożyska liniowe mają dość duże nacięcie , które umożliwia pracę na wałku z podporami. Zewnętrzny płaszcz zrobiony jest ze stali łożyskowej, zaś koszyk z plastiku. Mają one obustronne systemy uszczelnienia.

Łożyska liniowe z kołnierzem pozwalają bezpośrednio zamontować je w ruchomej części maszyny. Przez co mniejsze są rozmiary, co przekłada się na sztywność konstrukcji. Z kolei zaś łożyska liniowe obudowane pozwalaną na dużą nośność zespołu. Mają japoński, to znaczy klasyczny rozmiar (poznaj więcej). Zaletami tych łożysk obudowanych są szybkość montażu, duża prędkość jak i nośność oraz niska cena. Sporo branż już wie, iż taka technika jest bardzo przydatna w procesie produkcji. Używają jej na okrągło we własnych przedsiębiorstwach.