Przemysłowe sprawy

Nowe materiały w służbie człowiekowi

Z pewnością dużo z was pamięta, jak kiedyś ciachało się w futbol na małych boiskach. Niestety, czasy PRL nie były okresem, gdy konstruktorzy szanowali komfort i zdrowie młodzieży.

Dowodem na to stały się boiska szkolne wykonane z twardego betonu. Dzieciaki uszkadzały na betonie ręce i boleśnie zdzierały sobie skórę. Całe szczęście dziś się z tym totalnym kuriozum walczy. Dawne szkolne boiska są odnawiane, a nowe konstruowane z głową. Sławne rządowe Orliki zakrywa albo zielona trawa, bądź poliuretanowe nawierzchnie na place zabaw. To technika, która daje młodym komfort eksploatacji (dzięki wyjątkowej sprężystości i miękkości) oraz potrafi wytrwać przez wiele lat, w przeciwieństwie od łatwo kruszącego się betonu. Zmieniające się warunki pogodowe wcale nie zaszkodzą poliuretanowi.

Klej do drewna Woodfix D3 firmy Den Braven doskonale sprawdza się podczas drobnych napraw czy montażu mebli

Autor: Den Braven
Źródło: Den Braven

Nawierzchnie poliuretanowe w dzisiejszej Polsce tworzą nie wyłącznie boiska (szczegóły pod linkiem – więcej w tym serwisie) sportowe, ale także korty tenisowe i bieżnie lekkoatletyczne. Stosuje się je także przy konstruowaniu skwerków zabaw dla najmłodszych. To oznacza, że rodziciele nie muszą się bać, że ich pociecha nieszczęśliwe połamie się w trakcie harców na placu.

Na rynku oferowany jest klej do drewna, który jest stworzony z identycznego budulca, co nawierzchnawierzchnie (warto sprawdzić zalecamy tą stronę)anowe. Cechuje się dobrą przylepnością i odpornością. Ale jego najbardziej ważną cechą jest wszechstronność, bo możesz go używać do scalania ze sobą różnorakich surowców. Klej do drewna efektywnie zastąpi żmudne przybijanie metalowi gwoździami. Ta uniwersalność oznacza, że różne konieczne naprawy w czterech kątach okazują się banalnym i bezproblemowym zajęciem, z którym da sobie radę nawet ktoś mało sprawny. Obok reperowania i majsterkowania, kleje do drewna poliuretanowe świetnie nadają się do uszczelniania. Pomogą, gdy instalujesz okna lub wyciszasz pomieszczenie.