Przemysłowe sprawy

Moduły linowe nowością w branży przemysłu

Na początku XX wieku miał miejsce ostatni akt rewolucji przemysłowej której początków możemy wypatrywać jeszcze 100 lat przedtem. Wydarzeniem tym była zmiana sposobu wytwórczości. Miast wykonywać cały produkt na jednym stanowisku ręcznie, składanie samochodu podzielono na stadia i składano z wielkiej ilości jednakowych elementów. Przyśpieszyło to proces produkcji a także zredukowało koszty tak, że samochód stał się z biegiem czasu dobrem powszechnym a nie luksusowym.

fabryka

Autor: Sonny Abesamis
Źródło: http://www.flickr.com

Drugim krokiem jest automatyzacja procesu wytwórczości. W 2015 roku jest to codzienność. Automatyzacja procesów wytwórczości odbywa się na przeróżnych płaszczyznach, począwszy od poziomu zarządzania po fizyczną fabrykację w hali.
W zarządzaniu maszyny odpowiadają za analizowanie oraz segregowanie informacji. W hali fabrycznej automatyzacja to zastosowanie wszelkiego typu robotów. Mogą być one skomplikowane jak automatyczne obrabiarki i moduły liniowe to znaczy przyrządy umożliwiające przemieszczać różne przedmioty z jednego krańca linii produkcyjnej do drugiego. Wydawało by się iż coś takiego jest proste. Nic bardziej mylnego. Moduły liniowe są wynikiem pracy wielu dziedzin naukowych: klasycznej inżynierii a także robotyki i zestawienia tych obu tychże dyscyplin – mechatroniki (poznaj więcej szczegółów –
To właśnie wykorzystanie współczesnych technik podejścia wydawałoby się łatwego zadania którym jest przesunięcie dowolnego obiektu z miejsca na miejsce decyduje o wielozadaniowości urządzeń określanych jako moduły liniowe. Zastosowanie ich – jak gwarantują producenci – jest nieograniczone, mogą one pracować tak w przemyśle informatycznym jaki i w przemyśle ciężkim.

produkcja

Autor: NASA’s James Webb Space Telescope
Źródło: http://www.flickr.com

Wszędzie tam gdzie praca człowieka może się okazać nierealna ze względu na warunki pracy, przykładowo małą przestrzeń lub [pasywacja] niepomyślne warunki zewnętrzne (wysoka temperatura). Moduły liniowe stosuje się wszędzie tam gdzie w procesie produkcji wymagany jest wysoki poziom higieny, na przykład produkcja procesorów lub podobnych wyrobów (więcej tutaj: Oferta na łożyska liniowe).

Jeśli ciekawią Cię prezentowane w niniejszym artykule tematy i chcesz zobaczyć więcej informacji na tego typu temat – wejdź tutaj (https://www.mercor.com.pl/pl/produkty/oddymianie-grawitacyjne/pasma-%C5%9Bwietlne/)!

Tak samo jak w wypadku linii wytwórczej 100 lat temu moduły liniowe w znacznym stopniu wpływają na obniżenie kosztów wytwórczości przez jej przyśpieszenie. Wspomniane przyrządy potrafią osiągać szybkość do 18 km. na godzinę.