Przemysłowe sprawy

Technologie drukowania 3d – korzyści i etapy każdej z nich

Tak naprawdę drukowanie 3d to ogólna nazwa, jaka obejmuje mnóstwo zróżnicowanych technologii. Istnieje wiele sposobów na druk 3d i o tym należy pamiętać.

Pierwszą z technik druku 3d jest tzw. FDM (Fused Deposition Modeling). Takie technologie druku 3d opierają się na tym, że na zmianę nakładane są na siebie różne typy tworzywa – jeden jest sprężysty, a drugi wspierający. Maszyna na swój roboczy stół układa zatem na przemian materiały, opierając się na modelu 3d wykonanym w dedykowanym programie. Stworzony tą technologią model jest od początku w stanie do użytkowania. Korzyścią FDM jest fakt, że jest dość niedrogą techniką drukowania 3d. Wydrukowane modele są wytrzymałe, można je oddawać różnego rodzaju poprawkom, są niemal idealną kopią projektu wykreowanego na komputerze.

Następna technologia to MJP/PolyJet.

Jeżeli prezentowana problematyka Cię żywo fascynuje, to bez grymaszenia kliknij tutaj – to bardzo użyteczna strona (https://zawiesiawroclaw.pl/category/pasowe), która także Cię zainteresuje.

Te technologie druku 3d przedstawiają się nieco inaczej (technologie drukowania w 3d). Na stół maszyny układa się cienką warstwę akrylowej żywicy oraz materiału podporowego. Kiedy nałoży się daną warstwę, należy ją utwardzić za pomocą lampy UV. Później układana jest kolejna warstwa, umacnia się ją, następnie jeszcze jedna warstwa – i tak do momentu pozyskania wskazanego projektu. Powstałe technologią MJP/PolyJet projekty posiadają równe powierzchnie, wręcz idealnie odwzorowują szczegóły, a do ich wytwarzania można czerpać z obszernej palety tworzyw.

pomocne wskazówki

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Nierzadko czerpie się także z techniki nazywanej SLS. Na stole umieszcza się cienką warstwę proszku, w kilku miejscach jest ona scalana za pomocą lasera. W wyniku działania takiego lasera, pewne ziarna proszku zmieniają się w mocny materiał. Później nakłada się drugą warstwę proszku, ponawia się też proces umacniania laserem. Tego typu technologie druku 3d również mają swoje zalety. Modele stworzone dzięki SLS są niebywale precyzyjne, mocne i mają zwartą strukturę.

Termin typowej oraz idealnej drukarki 3d w rzeczywistości nie istnieje. Techniki druku 3d nadal zmieniają się i ewoluują. Maszyny 3d pojawiały się już od dawna w filmach science-fiction, gdzie wytwarzały wszystko perfekcyjnie – jednakże tego typu drukarki wciąż nie istnieją.