Przemysłowe sprawy

Jaki wpływ na środowisko mają odkrywkowe kopalnie? Czy szkodzą one w większym stopniu anieli inne rodzaje kopalń? Co można na ten temat powiedzieć?

Węgiel jest tworzony w pokładach, sporo z nich leży niesamowicie głęboko, na tyle, że do ich wydobywania niezbędne są kopalnie głębinowe. Nie za każdym razem natomiast tak jest, bo jeśli węgiel jest blisko to wystarczy budowa kopalni odkrywkowej. Jej celem jest dostanie się do surowca poprzez “odkrycie” znajdujących się wyżej warstw skał jak i ziemi. Warto wiedzieć, iż tego typu metoda jest bardzo korzystna ze względu na ilość wydobycia węgla natomiast taka odkrywka wpływa dość negatywnie na środowisko naturalne. Dlaczego?

Przeczytaj: wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

kopalnia

Autor: Bruce Guenter
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki, jakie wypływają z takiego typu kopalni bardzo często dostają się do rzek, a to powoduje ich skażenie albo też zapchanie. Trujące związki działają na sporo czynników, również na wegetację. Kopalnie takie dewastują cenną glebę, jaka byłaby wykorzystana pod pola uprawne. Dosyć często też wymaga to ścięcia dużych połaci leśnych.

Zaglądnij na naszą stronę. Tam czekają na Ciebie kolejne niebywale ciekawe opisy. Tworzymy dla Was dalsze informacje i będziemy zobowiązani, jeśli je oglądniecie.

Choć w życie weszły przepisy, jakie każą kompaniom górniczym rekultywację ziemi po zakończeniu odkrywki, lecz nie są one satysfakcjonujące dla ekologów.

Świetnym przykładem tego, w jaki sposób kopalnia odkrywkowa niszczy naturę, jest przypadek mający miejsce w stanie Virginia w USA. Od początku lat 80-tych zwiększa się tam problem niszczenia terenów leśnych w celu zakładania kopalń odkrywkowych. Tworzy się ogromne kompleksy o powierzchni dochodzącej do wielu tysięcy hektarów, na których w dosyć krótkim czasie wydobywa się wielkie ilości węgla, i to wszystko przy stosunkowo małej liczbie pracowników. Oficjalne prawo mówi, by spółki węglowe doprowadzały

kopalnia

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

wyeksploatowane tereny do stanu sprzed początku wydobycia. Ekolodzy są zaniepokojeni jednak, że nic to nie da, że tak naprawdę te rozporządzenia to tylko przykrywka do zmieniania zniszczonych miejsc w obszary przemysłowe. Takie, które niestety nie mają nazbyt wiele wspólnych rzeczy z wcześniejszym krajobrazem.

W tym samym zaniepokojonym tonie wypowiadają się już od dłuższego czasu leśnicy. Według nich odbudowanie wyciętych lasów jest niesamowicie trudne na wyniszczonej ziemi, a to przez wzgląd na obniżenie stanu wód gruntowych. Proces taki związku z tym może wynosić sto lat, a nawet i więcej. Niestety jak widać kopalnie odkrywkowe w dosyć znaczny sposób niszczą środowisko wywierając na nie duży wpływ.