Przemysłowe sprawy

Jak wykorzystywana jest automatyka w domu a także w przemyśle

Pneumatyczne układy w powszednim życiu napotykamy w bardzo wielu punktach. Bez tego typu instalacji nie jest realne funkcjonowanie dla przykładu samochodów, w bardzo wielu z nich służą za sterowanie, zapewniają mieszanki paliwowe . Układy owe sterowane są przez instalacje wykorzystujące wysokie ciśnienie cieczy bądź gazu. Następny przykład takiego przyrządu w którym zastosowana jest pneumatyka to ekspres do kawy.

przemysł

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakże najogromniejsze znaczenie owa dziedzina inżynierii ma w przemyśle, bez układów hydraulicznych wielu z nas nie posiadałoby ciepłego mieszkanka gdyby nie podobne systemy. To właśnie one poprzez systemy transportujące przykładowo gaz dostarczają ciepło do naszych mieszkań. Dzieje się tak dzięki między innymi urządzeniu takiemu jak zawór – https://www.arapneumatik.pl/p-243-wyspa-zaworowa-pneumatyczna-isys-micro-parker – rozdzielający, który to wykorzystuje się do zmiany kierunku gazu w pożądanym przez nas kierunku. Wzmiankowany zawór rozdzielający (np: parker zawory) może być regulowany elektronicznie czy w taki sposób zbudowany że z góry określone ciśnienie wywołuje otwarcie jednej z możliwych dróg transferu (względnie może zamknąć drogę do urządzenia). Naturalnie gdy chodzi o przemysłowe instalacje nieodzowne będzie zapewnienie bezpieczeństwa tak pracownikom jak również samej fabryce. Obecnie takie kwestie nadzorowane są przez komputery, jednak każde urządzenie elektroniczne może się zepsuć dlatego w tego typu układach instaluje się zawora bezpieczeństwa manualnie sterowane. Często ich role spełniają zasuwy nożowe, jakie w prosty sposób w sytuacji awaryjnej mogą zamknąć dopływ pary do układu, dzięki czemu można ustrzec się tragedii.

arapneumatic

Źródło: http://www.arapneumatik.pl/

Jak niezmiernie ważne są tego rodzaju instalacje przemysłowe? Starczy uświadomić sobie iż żadna rafineria bez hydraulicznej automatyki przemysłowej nie poradzi sobie, jednak to tylko początek. Drugim sektorem przemysłu w którym nierzadko wykorzystywany jest zawór rozdzielający jest przemysł (zobacz pillowplate) spożywczy. Nie moglibyśmy raczyć się ulubionym piwem bez instalacji pneumatycznej, browary miałyby poważny kłopot z produkcją masową piwa, bowiem to dzięki instalacji wysokiego ciśnienia możliwym jest przemieszczanie ogromnej ilości wody koniecznej do produkcji piwa. Dzięki takim rozwiązaniom możemy cieszyć się smakiem ulubionego piwa kiedykolwiek mamy na nie ochotę.