Przemysłowe sprawy

Jak powstają nawierzchnie nowoczesnych placów zabaw?

O tym jak wiele niebezpieczeństw groziło małym dzieciakom szalejącym przed laty na placach zabaw pełnych betonu i metalu najlepiej wiedzą one same. Ich młodsi „koledzy” nie mogą narzekać na brak atrakcji i – co szczególnie istotne – bezpieczeństwa.

Innowacyjna nawierzchnia na plac zabaw i same atrakcje budowane są z myślą o spokojnej zabawie naszych pociech.Tradycyjna „gleba”, zdzieranie kolan i wycieranie podeszwy butów o płyty betonowych boisk, a do tego… efekty, czyli złamane ręce o niebezpieczne kanty huśtawek i drabinek – wymieniać kolejne „urazy” można by dalej. Ryzyko urazu którego można było się nabawić było na starych placach zabaw o wiele większe niż teraz.

chłopiec na placu zabaw

Autor: Ray Bilcliff
Źródło: http://www.flickr.com

Dofinansowania samorządów w funkcjonalne boiska (przeskocz do serwisu: zalecamy tą stronę) oraz place zabaw, pokryte nawierzchnią tartanową zrewolucjonizowały (bez odrobiny przesady) oblicza placów i poziom bezpieczeństwa. Tartan to przede wszystkim gwarancja stabilnej powierzchni placu zabaw XXI wieku. Pod warstwą znajdują się kolejne, umożliwiające wchłanianie wody. Ważną rolę przy wykańczaniu każdej z warstw, zwłaszcza ostatniej, z poliuretanowej żywicy, odgrywa klej d4 (więcej tu ). Wkomponowany z granulatami, które stanowią o zawartości warstwy użytkowej i elastycznej, gwarantuje nieścieralność dwóch warstw mat. Wielka asfaltowa płyta jest dopiero kolejną warstwą.Całość prezentuje się nie tyle funkcjonalnie co stabilnie i nie do „zajechania”. W kwestii placów zabaw, a więc miejscach wydzielanych też przy boiskach, podstawową materią budulcową są drewno i syntetyki. Z myślą o szalejących dzieciakach tworzy się place zabaw obfitujące w karuzele, huśtawki i podobne atrakcje ruchowe.

Zanim powstały domki, wieżyczki i mostki z przechodzeniem, powstawały drogą dokładnego montażu, dokręcania i specjalnym klejeniem.

Zamieszczone w tym serwisie artykuły są dla Ciebie zbyt zdawkowe? Jeśli tak, to wejdź na stronę jwp kancelaria, na której znajdziesz pokrewne kwestie.

Zawdzięczamy to producentom zajmującym się obróbką drewna pod place zabaw. Klej do drewna (więcej na ) to ich praca powszechna.
Dzieciaki bawią się na takiej samej nawierzchni na której ich starsi koledzy grają w koszykówkę, czy siatkówkę. Przygotowane dla odpowiednich grup wiekowych (przedszkole, podstawówka wczesna) place zabaw uatrakcyjniają osiedla, ubogacają boiska szkół, wpływają na poprawny rozwój i odpoczynek dzieci.