Przemysłowe sprawy

Garść przydatnych informacji na temat przekładni – czym konkretnie są, do czego służą i czy przydadzą nam się w zwykłym życiu?

Czym właściwie są przekładnie? Ogromna większość z nas z pewnością nie ma najmniejszego pojęcia. Jeżeli Ty także do nich należysz, nasz tekst skierowany jest konkretnie do Ciebie – w ramach prezentowanego cyklu o ciekawostkach z zakresu fizyki szybko dowiesz się mnóstwa interesujących informacji o otaczającym nas świecie.

Czym zatem są przekładnie?
Przekładnie – więcej o przekładnie planetarne to układ złączonych ze sobą maszyn albo jedno mocniej zaawansowane urządzenie służące do przeniesienia z elementów napędowych ruchu na elementy bierne. Innymi słowy, przekładnia służy do wprawienia jednego elementu w ruch przy pomocy energii wytwarzanej przez inny element. Zazwyczaj przekładnia dokonuje również zmiany wskaźników ruchu takich jak na przykład siła czy prędkość. Jest to z pewnością wielkie osiągnięcie nauki, które pozwala zamieniać jedne rodzaje ruchu na odmienne – dla przykładu najczęstszym przypadkiem jest ten, kiedy przekładnia zamienia ruch obrotowy w liniowy. Może jednakże także dokonać zmiany ruchu liniowego w liniowy czy ruchu obrotowego w obrotowy – możliwości jest właściwie nieskończenie wiele.
Typy przekładni i ich zastosowania
przekładnie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić cztery zasadnicze typy przekładni – po pierwsze przekładnie elektryczne, które – co z pewnością oczywiste – wykorzystują prąd elektryczny.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis profesjonalna regeneracja i naprawa zacisków, w którym są podobne informacje. One na pewno będą dla Ciebie użyteczne.

Tego rodzaju przekładnie zazwyczaj wykorzystuje się na przykład w lokomotywach spalinowych czy w silnikach różnego rodzaju urządzeń. Są także nieco mniej zaawansowane przekładnie mechaniczne i pneumatyczne.

Ostatnim z rodzajów tych maszyn jest przekładnia hydrauliczna, która z kolei dzieli się na dwa inne typy – przekładnię hydrokinetyczną i przekładnię hydrostatyczną. Ta pierwsza bywa dla przykładu wykorzystywana bardzo często jako element automatycznej skrzyni biegów w różnego rodzaju pojazdach.