Przemysłowe sprawy

Drukarka 3D – jakie ma zalety i wady oraz jakie efekty możemy osiągnąć dzięki jej wykorzystaniu?

Jeszcze w całkiem niedalekiej przeszłości drukowanie trójwymiarowych model modeli trójwymiarowych było wyłącznie w sferze marzeń, wynalazkiem z przyszłości. W dzisiejszych czasach drukarki 3D to urządzenia, które cieszą się już sprawdzoną pozycją na rynku i są często wykorzystywane zarówno w życiu prywatnym, jak i przemysłowo-usługowym. Jakie zalety i wady niosą z sobą te urządzenia.

kostka brukowa

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Profesjonalna drukarka 3D to koszt kilku, jeżeli nawet nie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Właśnie dlatego mało kto decyduje się na jej zakupienie do wykorzystywania w warunkach domowych. Lepiej opłacalne wydaje się skorzystanie z fachowych usług drukarni, która zajmie się całym produkcyjnym procesem – od komputerowego projektu, przez skanowanie obiektów do powielenia po gotowy, trzywymiarowy wydruk.

Ciekawi Cię zamieszczony w tym miejscu materiał? Kliknij zatem oprócz tego tutaj i sprawdź więcej info kokile odlewnicze na omawiany temat!

Drukarka 3D stosowana przez fachowe firmy wyróżnia się też większą precyzją i może produkować wydruki lepszej jakości.

drukarka 3d

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
Jedną z oczywistych zalet drukarki 3D jest to, że jej jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia – twój dostawca drukarek 3d. Przy jej użyciu możemy wyprodukować dowolny projekt i wcale nie wymaga to drogiej linii produkcyjnej czy fachowych materiałów. Dzięki temu idealnie nadaje się ona np. w architektonicznych biurach do drukowania modeli tworzonych projektów. Niewątpliwie docenią ją również majsterkowicze zajmujący się budowaniem obfitych w detale modeli – ułatwi im ona stworzenie fragmentów, które będą dokładnie pasować do budowanych modeli. Potrzebujemy tylko standardowy filament, który posłuży drukarce do utworzenia odlewu naszego wydruku. Ogromną zaletą jest również fakt, że drukarka 3D odlewa idealnie ten kształt, który pragniemy – nie tworzą się więc niepotrzebne pozostałości tworzywa, a sprzęt zużywa idealnie tyle filamentu, ile wymaga wydruk. Sprawi to, że bez wątpienia oszczędzimy dużo pieniędzy na zakupie filamentu.

Jeśli chodzi o gorsze aspekty technologii drukowania w trój wymiarze to najważniejszą z nich jest długi czas. Na precyzyjne wydrukowanie projektu urządzenie wymaga niezwykle dużo czasu, jak również cierpliwości osoby, która nadzoruje jego pracę. Sam koszt kupna drukarki oraz filamentu też oddziałuje na jej niekorzyść.