Przemysłowe sprawy

Do czego wykorzystywane są warystory? W których miejscach są wykorzystywane? Jakiego rodzaju informacje są ważnie na ten temat?

Warystory to znane i powszechnie stosowane elementy zabezpieczające sieć energetyczną przed przepięciami. Jakość takich elementów jest zdecydowanie niezwykle istotna, aby zabezpieczenie było skuteczne. Co jeszcze trzeba wiedzieć w tym temacie? Warystory wytwarza się z niezbyt kosztownego, powszechnie wykorzystywanego materiału, czyli tlenku cynku wraz z dodatkami innych substancji, jakie stanowią bardzo często tajemnicę producenta.

urządzenia elektryczne

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust

Są one jednak ważne, bardzo często bowiem decydują o końcowej jakości wyrobu. Produkty, jakie opuszczają fabrykę powinny spełniać narzucone wymogi jakie odnoszą się się do charakterystyki prądowo-napięciowej. Gwarantuje to w konsekwencji właściwą ochronę przed przepięciami.

Jeśli na omawiany wątek posiadasz pytania, to poznaj więcej informacji (http://www.zcipajos.pl/) na publikowane zagadnienie, wchodząc tutaj – informacje okażą się zapewne atrakcyjne.

Niestety, przez eksploatację, w wyniku narażeń na czynniki atmosferyczne czynniki zewnętrzne oraz przewodzenie większych prądów, a także przez wielokrotne przepięcia warystory mogą ulegać stopniowej degradacji – warystory pod tym linkiem. To powoduje, że warystor może przestać spełniać skutecznie swoją zabezpieczającą funkcję. To sprawia, iż zachodzi niezbędność testowania skuteczności ochrony przepięciowej warystorów stosowanych w sieci energetycznej mniejszego napięcia. Warystory są często wykorzystywane jako elementy jakie zabezpieczają sieć energetyczną przed niezbyt dobrym wpływem przepięć, jakie mają miejsce bardzo często przez różne zjawiska atmosferyczne. Popularność takiego elementu wynika bardzo często z dobrych ochronnych właściwości, niskich kosztów produkcji, a także możliwości zastosowania ich do różnego typu napięć.

prąd

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Jesteśmy stanie więc je wykorzystać poczynając od pojedynczych woltów, kończąc natomiast na zabezpieczeniach linii energetycznych o napięciu setek kV. Dobrze również wiedzieć, że w trakcie eksploatacji struktura warystora ulega regularnej degradacji. Dzieje się to z powodu wielokrotnego przewodzenia dużych, acz krótkotrwałych impulsów prądowych.

Kiedy ciekawi Cię przedstawiany temat, to odsyłam do źródła (https://www.arapneumatik.pl/k-196-smarownice-naolejacze-sprezonego-powietrza-parker-origa), ponieważ odnajdziesz w tym miejscu masę ciekawych zagadnień w tym temacie.

Najważniejszą przyczyną tego rodzaju procesów jest z pewnością niejednorodność struktury warystora (dowiedz się wiecej), jej wynikiem jest mechanizm przewodzenia prądu w formie powstawania wąskich ścieżek, przez które przepływa najważniejsza część prądu jaki płynie przez cały warystor.