Przemysłowe sprawy

Co wspólnego posiadają instalacja wodociągowa oraz niektóre elementy w autach?

Składzik z miotłami
W każdym mieszkaniu znajduje się instalacja hydrauliczna, jaka jest złożona z mnóstwa różnorodnych elementów. Pośród rur czy trójników, znajdują się tam także mechanizmy, jakie posiadają na celu zamykanie otworów tak, żeby ewentualna była regulacja ciśnienia płynącej z kranu wody.
Tego typu zawory możemy rozróżnić na dwa główne typy: kulkowe oraz tłokowe.

Zawór kulkowy wybudowany jest z rotacyjnej kuli z przelotem – wtedy przekręcenie kurka ma spowodować otwarcie lub zamknięcie zaworu przez przemianę ułożenia osi przelotu pod względem korpusu. W zaworze tłokowym z kolei pokręcenie kurkiem ma spowodować wsuwanie oraz wysuwanie tłoka zamykającego przepływ. Inny podział takiego elementu może być oparty na jego przeznaczeniu. Istnieją zatem zawory regulacyjne i zamykające, rozdzielcze (stosuje się je np. w rozgałęzieniach przewodów) czy zwrotne i bezpieczeństwa. W wypadku zastosowań prywatnych, bardzo często korzystamy z zaworów zamykających dopływ wody do będącej w obrębie należącego do nas domu instalacji hydraulicznej albo gazowej. Z takich zaworów korzystamy między innymi przed dłuższym wyjazdem przykładowo na wakacje.
przyrządy
Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com
Składzik z miotłami
Autor: Public domain: Use pics for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto w zależności od typu ruchu zwieradła oraz sposobu zmiany przekroju otworu przepływowego wyróżnia się między innymi: zawory zasłaniające czy też iglicowe. Zawory – zgarnij rabat na – zasłaniające używane są w przewodach o znaczniejszych średnicach (np. w rurociągach), aby odcinać przepływ medium (np. wody lub gazu). Do ich zalet należy zaliczyć drenaż prostoliniowy. zawory te nie nadają się do regulowania przypływu, ponieważ występują w nich zbytnio obszerne opory przypływu.

Ponadto zawory zasłaniające mogłyby rozróżniać się na dodatkowe kategorie, np. zawory zasuwowe czy też kurkowe. Wspomniane wcześniej zawory iglicowe znajdują zastosowanie np. w automobilizmie oraz w osprzęcie instalacji automatyki przemysłowej.