Przemysłowe sprawy

Budowa, a także eksploatacja kopalni odkrywkowej bywa związana nie tylko ze zniszczeniem krajobrazu konkretnej miejscowości

image - przemysł
Słowo ekologia jest dzisiaj wymieniane w przeróżnych kontekstach. Równie poważnie brzmi ono podczas światowych zlotów, jak i w czasie szkolnych apeli czy chociażby rozmów w gronie rodziny.Obywatele Ziemi czują się zobligowani do tego, aby troszczyć się o planetę, bo inaczej ludziom będzie grozić zagłada. W taką akcję włącza się zarówno niewyróżniający się Kowalski, segregujący odpady i kupujący LED-y, jak i ekolog protestujący przeciwko budowie obwodnicy albo kopalni odkrywkowej.

image - przemysł
Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Słuchając aktualnych wiadomości z kraju albo ze świata możemy szybko przekonać się, że budowanie nowych kopalni całkiem mija się z celem. Poza tym węgiel, drewno i gaz nie pozostają już w tej chwili jedynymi źródłami energii, ponieważ coraz chętniej korzysta się z alternatywnych, czyli proekologicznych rozwiązań. Mieszkańcy domów jednorodzinnych kupują pompy ciepła bądź kolektory słoneczne, a i potężne zakłady są ciągle obligowane do respektowania coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. I jeżeli w Miejskiej Górce ma niebawem powstać kopalnia odkrywkowa, to rzecz jasna tak ekolodzy, jak i rdzenni mieszkańcy są zmuszeni ostro oponować.

Niszczenie środowiska na pewno nie jest chlubną kartą w historii naszej cywilizacji. W takie mało szlachetne poczynania wpisuje się również budowa (żelkot narzędziowy) kopalni odkrywkowej. Odkrywka zupełnie zmienia krajobraz, co jest równoznaczne ze zniszczeniem lasów i zagładą zwierząt. Jeśli w przyszłości miejscowość miałaby stawiać na rozwój turystyki, to wspomniany pomysł byłby właściwie już niemożliwy do zrealizowania. Ziemia zupełnie zniszczona przez urządzenia górnicze musiałaby zostać poddana rewitalizacja na ogromną skalę. Można zatem z całym przekonaniem powiedzieć, że Miejska Górka nie byłaby miastem, gdzie z chęcią ściągałyby tłumy wczasowiczów spragnionych zasłużonego odpoczynku.

O tym, że ledwie jedna kopalnia odkrywkowa jest w stanie zniszczyć faunę i florę wie najprawdopodobniej każdy jedenastolatek. Z kolei eksperci dorzucają też i inne argumenty, które mają przekonać wszystkich nieprzekonanych.
Otóż, odkrywka w znacznym stopniu narusza lokalny ekosystem, a to dla przykładu sprawia, że wysychają wody gruntowe, co w rezultacie nie jest korzystne ani dla człowieka, ani też dla przyrody. Dodatkowo okolicznym mieszkańcom na pewno da się we znaki nieprzyjemny hałas dochodzący z wyrobiska i kurz, który później osiądzie na meblach i innych sprzętach zgromadzonych w domach.