Przemysłowe sprawy

Aktywizacja młodzieży do działania w temacie otaczającego nas świata – akcje sprzątania elektrośmieci.

Od momentu intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii stało się jasne, że rozpoczęliśmy produkować nowy rodzaj zużytych materiałów. I jeśli w pierwszych latach trwałość sprzętu elektrycznego można było liczyć w dziesiątkach lat, to w chwili obecnej wraz z końcówką okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do działania.

wysypisko

Autor: alex.ch
Źródło: http://www.flickr.com
Stąd od pewnego czasu obserwujemy akcje medialne uświadamiające ludzi, że tego rodzaju śmieci należy utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu miejscach „dzikich” wysypisk elektrośmieci, które nie tylko oszpecały krajobraz, ale wylewające się z nich płyny oraz skład materiałowy powodowały skażenia gleby i rzek. Wpierw wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko zostały one przepełnione . Wraz z upływem lat, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów dobrym rozwiązaniem okazał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego umożliwiła danie kolejnego życia sprzętom, które nie nadawały się już do użytku . Przecież każde urządzenie elektroniczne jestwww.toensmeier.pl/sprzet-elektronicznypodzespołów. Po zakończeniu użytkowania część układów jest do wyrzucenia, co nie zmienia faktu, że wiele powinna nadawać się do dalszej pracy. Stąd obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Kolejna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do przydomowego kosza łamiemy prawo według rozporządzenia o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. Żeby umożliwić mieszkańcom legalne działania, wiele gmin oferuje darmowy odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie opisujemy, co to są elektrośmieci. Dzielimy je na kilka rodzajów. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz zabawki. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna wiadomość dla placówek – recyklingowi podlegają też narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz wszelkie automaty do posiłków. www.toensmeier.pl/sposoby-utylizacji-od-a-do-z

śmieci

Autor: mon/ks/37
Źródło: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to otaczające nas środowisko, nasze finanse, a także daje możliwość odzyskiwać podzespoły z rzeczy, które nikomu nie będą już wymagane.